Wizyta Benedykta XVI w Libanie? Nie ma obaw

Wizyta Benedykta XVI w Libanie? Nie ma obaw
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / slo

Stolica Apostolska nie obawia się, aby podczas pobytu w Libanie Benedykt XVI napotkał na akty wrogości czy też, aby zagrożone było jego bezpieczeństwo - stwierdził podczas dzisiejszego briefingu z dziennikarzami rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SI.

W najbliższy piątek, 14 września Ojciec Święty rozpoczyna swoją 24 podróż zagraniczną. Jej zasadniczym motywem jest podpisanie i przekazanie biskupom Bliskiego Wschodu adhortacji apostolskiej, podsumowującej Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Biskupiego Wschodu, które obradowało w Watykanie w październiku 2010 r.

Ks. Lombardi podkreślił, że papież i jego współpracownicy spoglądają ku tej pielgrzymce z nadzieją i ufnością, dostrzegając w większej części społeczeństwa klimat zadowolenia i serdecznej gościnności względem Benedykta XVI. Zaznaczył, że plany tej wizyty nigdy nie kwestionowano. Jednocześnie przypomniał, że za zapewnienie bezpieczeństwa Ojcu Świętemu i osobom, które będą mu towarzyszyły w pełni odpowiadają gospodarze - władze Libanu. Rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że papież nie przybywa jako "silny przywódca polityczny" i nie należy od niego oczekiwać szczegółowych wskazań politycznych dla syryjskich chrześcijan, wielkich interwencji o charakterze politycznym.

Mówiąc o adhortacji włoski jezuita dodał, że dokument ten ma sprawić, aby chrześcijanie poprzez swe świadectwo służyli pokojowi i dialogowi w całym regionie. Przypomniał o wielu apelach Benedykta XVI kierowanych do stron aktualnego konfliktu w Syrii, by poszukiwały jego pokojowego rozwiązania i położono kres mordowaniu ludzi.

DEON.PL POLECA

Odpowiadają o pytanie dotyczące języka używanego podczas spotkań, ks. Lombardi wyjaśnił, że Ojciec Święty wygłosi swe przemówienia po francusku. Mottem tej podróży będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana - "Pokój mój daję wam" (J 14, 27). Benedyktowi XVI będą towarzyszyć watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone, substytut, abp Angelo Becciu, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran, Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, sekretarz generalny Synodu Biskupów, abp Nicola Eterović. Skład tzw. "seguito papale" odzwierciedla charakter tej pielgrzymki i wiele jej wymiarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wizyta Benedykta XVI w Libanie? Nie ma obaw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.