Wizyta papieża w Bahrajnie to wyjątkowa sytuacja. Jej cele są dwa

Wizyta papieża w Bahrajnie to wyjątkowa sytuacja. Jej cele są dwa
Papież Franciszek. Fot. FABIO FRUSTACI / ANSA / PAP
KAI / mł

„Papież odwiedzi Bahrajn na zaproszenie samego króla. Po raz pierwszy mamy taką sytuację” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Paul Hinder, administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej. Biskup podkreśla, że tej wizyty wyczekuje miejscowy Kościół, będący mozaiką kultur, narodów i tradycji.

„Są dwa cele papieskiej wizyty - wskazał hierarcha. - Pierwszy, aby podtrzymać i nadać nowy impuls dla dialogu z muzułmanami, zarówno szyitami, jak i sunnitami. Drugi, aby umocnić tamtejszą owczarnię Chrystusową, nie tylko katolików, ale również innych chrześcijan. W Bahrajnie żyje około 80 tys. katolików, w większości imigrantów z Filipin, Indii i krajów Bliskiego Wschodu. Do kraju regularnie przyjeżdżają chrześcijanie z Arabii Saudyjskiej, aby uczestniczyć w Mszach czy skorzystać z innych sakramentów. Na liturgii papieskiej przewidzieliśmy 2 tys. miejsc dla wiernych z tego kraju. Przyjeżdżając tu, papież spotka wielojęzykowy i wielonarodowy Kościół, a także starą miejscową kulturę i tradycję, które pozostają otwarte na innych. 

.Bp Hinder podkreślił również, że jest to wyjątkowo ważne wydarzenie dla niego samego. Jak powiedział, „ma już ponad 80 lat i przygotowuje się do emerytury”, tak więc wizyta papieska stanowi dla niego niejako „ukoronowanie jego pracy w tym regionie”. Hierarcha zaczął swą posługę w krajach Zatoki Perskiej w 2003 r. Pełnił urząd wikariusza apostolskiego wikariatu Arabii, a następnie, po podziale, wikariatu Arabii Południowej. Obecnie jest administratorem apostolskim Arabii Północnej.

DEON.PL POLECA

Bp Hinder przypomniał, że region Zatoki Perskiej to duży obszar, mieszczący wiele krajów. W większości z nich sytuacja chrześcijan pozostaje trudna, ponieważ stanowią oni obcy element wobec muzułmańskiej większości. Biskup zaznaczył, że „władze w Bahrajnie pielęgnują dobrą relację z Kościołami”. Szczególnym gestem było pozwolenie na budowę i hojne wsparcie powstania katedry Matki Bożej Arabskiej w stolicy kraju. Kościół został poświęcony niespełna rok temu i oprócz miejsca kultu pozostaje również centrum duszpasterskim i administracyjnym służącym całemu wikariatowi Arabii Północnej.

Papież odwiedzi Bahrajn w dniach 3-6 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wizyta papieża w Bahrajnie to wyjątkowa sytuacja. Jej cele są dwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.