Wizyta rdzennych ludów Kanady w Watykanie przełożona ze względu na koronawirusa

Wizyta rdzennych ludów Kanady w Watykanie przełożona ze względu na koronawirusa
Fot. Hermes Rivera / Unsplash.com
KAI/mł

Spotkanie w Watykanie jest realizacją zaleceń kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania, która wezwała papieża do przeproszenia w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego ofiar złego traktowania dzieci z rdzennych narodów Kanady źle traktowanych w katolickich internatach.  


Biskupi Kanady oraz przedstawiciele pierwszych mieszkańców tego kraju postanowili o zmianie terminu wyjazdu do Watykanu, planowanego pierwotnie w grudniu br., na najwcześniejszy możliwy termin w roku 2022 – informuje episkopat Kanady.

Powołano się na zagrożenia sanitarne związane z podróżami międzynarodowymi w obliczu rozprzestrzenienia się wariantu Omikron, COVID-19. Stolica Apostolska ze swej strony podkreśliła, że priorytetem jest w obecnej sytuacji bezpieczeństwo członków delegacji, zaś jej wizyta w Rzymie została przełożona, a nie odwołana.

Spotkanie w Watykanie będzie realizacją zaleceń kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania, która wezwała papieża do „przeproszenia w imieniu Kościoła rzymskokatolickiego ofiar, ich rodzin, a także ich wspólnot za złe traktowanie na płaszczyźnie duchowej, kulturowej, emocjonalnej, psychicznej i seksualnej dzieci z Pierwszych Narodów, Inuitów i Metysów, jakiego doświadczyli w internatach prowadzonych przez Kościół katolicki”. Komisja chciałaby, aby przeprosiny, podobne do tych, jakie w 2010 roku Benedykt XVI skierował do Irlandczyków, zostały wyrażone przez Franciszka podczas wizyty w Kanadzie w ciągu najbliższego roku.

Papieską podróż do Kanady zapowiedziało w październiku Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, zaznaczając, że odbędzie się ona w kontekście długotrwałego duszpasterskiego procesu pojednania z rdzennymi ludami tego kraju.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Marek Dziewiecki

Tęsknota za szczęściem, którego w pełni nie jesteśmy w stanie zaspokoić, prowadzi nas często do szukania go tam, gdzie nie można go znaleźć; prowadzi do zachowań, które nazywamy grzechem. A to właśnie grzech oddala nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wizyta rdzennych ludów Kanady w Watykanie przełożona ze względu na koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.