Wkrótce Zebranie Plenarne Episkopatu Polski

Wkrótce Zebranie Plenarne Episkopatu Polski
(fot. episkopat.pl)
PAP / drr

Kwestie związane z deklaracją dotyczącą 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, 1050-leciem chrztu Polski oraz nowym sformułowaniem przykazań kościelnych będą omawiane podczas rozpoczynających się 21 czerwca dwudniowych obrad 362. Zebrania Plenarnego KEP w Wieliczce.

Jak poinformował PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch, tuż przed rozpoczęciem zebrania plenarnego biskupi spotkają się z młodzieżą szkolną i udzielą błogosławieństwa na czas wakacji.

W czasie obrad jednym z ważniejszych tematów - jak podkreślił rzecznik Episkopatu - będzie omówienie projektu deklaracji dotyczącej 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej, który przygotowuje Kościół katolicki w Polsce wraz z Kościołem grekokatolickim na Ukrainie. Biskupi będą też rozmawiać o przygotowaniach do uroczystości 1050-lecia chrztu Polski w 2016 roku oraz o nowym sformułowaniu przykazań kościelnych i sprawach prawnych.

Kardynał Kazimierz Nycz - jak poinformował ks. Kloch - zapozna też biskupów ze stanem prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego. W ostatnim kwartale odbyło się na ten temat wiele spotkań i konsultacji strony rządowej i kościelnej.

Dwudniowe obrady biskupów będą się toczyć w Wieliczce. Później członkowie Episkopatu udadzą się do Krakowa, by uczestniczyć w uroczystości poświęcenia kościoła górnego w sanktuarium bł. Jana Pawła II i złotym jubileuszu kapłaństwa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Po zakończeniu uroczystości zaplanowano uczczenie ofiar nazizmu na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Biskupi wezmą udział w celebracji symfoniczno-katechetycznej "Cierpienie Niewinnych", przygotowanej przez członków Drogi Neokatechumenalnej.

W niedzielę, 23 czerwca, w Centrum bł. Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie biskupi poświęcą górny kościół wchodzący w skład sanktuarium. Eucharystia będzie dziękczynieniem w 50-lecie kapłaństwa kard. Stanisława Dziwisza. Wraz z metropolitą krakowskim złoty jubileusz kapłaństwa obchodzić będą także bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej i bp Jan Zając, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jubileusze 25-lecia sakry biskupiej będą obchodzili kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń, a bp Grzegorz Ryś srebrny jubileusz święceń kapłańskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce Zebranie Plenarne Episkopatu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.