Władimir Proworow nowym arcybiskupem ELKR. Jego poprzednik musiał opuścić Rosję

Władimir Proworow nowym arcybiskupem ELKR. Jego poprzednik musiał opuścić Rosję
fot. Depositphotos
KAI / pk

Władimir Proworow został nowym arcybiskupem i zwierzchnikiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Rosji (ELKR). Do tej pory stał on na czele Probostwa Nadwołżańsko-Kamskiego. Jego poprzednik musiał opuścić kraj.

Na zastępcę 44-letniego Proworowa wybrano rektora Smeinarium Teologicznego ELKR pastora dr. Antona Tichomirowa.

Decyzje te zapadły na nadzwyczajnym posiedzeniu Synodu Generalnego Kościoła, który w dniach 7-9 czerwca obradował w luterańskiej katedrze św. Piotra w Sankt-Petersburgu.

Poprzednik Proworowa musiał opuścić Rosję po wybuchu wojny na Ukrainie

Zebranie zwołano przede wszystkim w celu wybrania nowego zwierzchnika ELKR na miejsce Dietricha Brauera, który pod koniec marca musiał opuścić Rosję po wybuchu wojny na Ukrainie ("w związku z powstałą sytuacją społeczno-polityczną" - według mediów rosyjskich). Duchowny stanowczo ją potępił, nazywając agresję rosyjską "wojną nie tylko przeciw Ukrainie, ale też przeciw ludzkości". W odróżnieniu od głów innych wspólnot wyznaniowych i religijnych Rosji odmówił podpisania wspólnego oświadczenia popierającego "specjalną operację wojskową" na Ukrainie. W efekcie stał się przedmiotem silnych nacisków a nawet gróźb ze strony władz i musiał uciekać do Niemiec.

Urodzony w 1983 D. Brauer był od 2011 biskupem Europejskiej Części ELKR (i godność tę nadal zachowuje), a od 2014 z tytułem arcybiskupa kierował całym Kościołem. Z urzędu ustąpił oficjalnie 1 czerwca a w liście przesłanym do Synodu Generalnego podziękował za wspólne lata pracy duchownym i wiernym. Dymisję tę uczestnicy obrad przyjęli już na początku swego zgromadzenia i wyrazili ma wdzięczność za jego służbę w Kościele oraz oznajmili o przyznaniu mu uchwalonego wcześniej przez siebie tytułu arcybiskupa emerytowanego. Wyrazili też nadzieję na utrzymywanie z nim dalszych kontaktów.

8 czerwca 16 spośród 18 delegatów synodalnych poparło w głosowaniu przedstawioną przez Konsystorz Generalny Kościoła kandydaturę proboszcza nadwołżańsko-kamskiego Władimira Proworowa, dotychczasowego zastępcy arcybiskupa, na nowego zwierzchnika ELKR. Na jego zastępcę wybrano rektora Seminarium Teologicznego Kościoła doktora teologii Antona Tichomirowa.

Kim jest Władimir Proworow?

Władimir Proworow ma 44 lata. W 2000 ukończył wspomniane seminarium teologiczne w Nowosaratowsku, do którego wstąpił wkrótce po powstaniu tej placówki. Od wielu lat posługuje jako pastor w Uljanowsku a od maja 2015 stoi na czele utworzonego po wielu latach przerwy probostwa nadwołżańsko-kamskiego. Ponadto w latach 2009-12 przewodniczył Synodowi Generalnemu ELKR. Jest żonaty i wraz z żoną Aloną wychowują troje dzieci.

W ramach teologicznej części obrad ich uczestnicy wysłuchali wykładu ks. Tichomirowa nt. "Duch i Słowo" a następnie wykładu "Duch Święty a muzyka kościelna", który wygłosił organista petersburskiej parafii luterańskiej św. Katarzyny Andriej Kołomijcew.

Podczas nabożeństwa, kończącego posiedzenie 9 bm., nowy zwierzchnik i jego zastępca oficjalnie objęli swe urzędy. Odczytano też pozdrowienia, jakie skierowała do nowego arcybiskupa biskupka Petra Bosse-Huber w imieniu Kościoła Ewangelickiego Niemiec.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Władimir Proworow nowym arcybiskupem ELKR. Jego poprzednik musiał opuścić Rosję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.