Włochy: Kard. Ersilio Tonini kończy 98 lat

Włochy: Kard. Ersilio Tonini kończy 98 lat
(fot. wikipedia.org)
KAI / im

Emerytowany arcybiskup Rawenny-Cervii kard. Ersilio Tonini kończy 20 lipca 98 lat. Jest on obecnie najstarszym pod względem wieku członkiem Kolegium Kardynalskiego, choć nie najstarszym pod względem "stażu" wśród purpuratów. Ze względu na swe zaangażowanie na rzecz chorych, ubogich i potrzebujących, bywa nazywany "Matką Teresą Rawenny".

- Twoje słowa i Twoja głęboka więź z naszą ziemią przypominają o niezaprzeczalnym wkładzie chrześcijańskim w tworzeniu naszej tożsamości - napisał ze swej strony zwierzchnik prowincji Claudio Casadio.

Kardynał-senior urodził się 20 lipca 1914 w mieście Centovera di San Giorgio Piacentino w północnych Włoszech. Po studiach w seminarium duchownym w Piacenzy przyjął 18 kwietnia 1937 święcenia kapłańskie. Zaraz potem został wicerektorem swego dawnego seminarium, po czym w latach 1939-43 uzupełniał studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w zakresie prawa cywilnego i kanonicznego. Po powrocie w strony rodzinne do 1969 pełnił różne stanowiska w swej rodzimej archidiecezji, był m.in. rektorem miejscowego seminarium.

28 kwietnia 1969 Paweł VI mianował prawie 55-letniego kapłana biskupem diecezji Macerata-Tolentino oraz administratorem "sede vacante" diecezji Cingoli-Recanati-Treia (w 1988 włączono ją w skład tej pierwszej); sakrę nowy biskup przyjął 2 czerwca tegoż roku. 22 listopada 1975 papież mianował go arcybiskupem-metropolitą Rawenny-Cervii. Równolegle do tych obowiązków w latach 1988-89 abp Tonini był także administratorem apostolskim diecezji Rimini. Jako pasterz Rawenny zyskał wielką popularność w archidiecezji, gdy opuścił swe luksusowe apartamenty w pałacu arcybiskupim i zamieszkał w ubogiej dzielnicy miasta, pomagając tam ubogim i opuszczonym, którymi opiekują się misjonarki miłości, toteż do dzisiaj bywa nazywany "Matką Teresą Rawenny".

Brał udział w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, m.in. w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów. W lutym 1990 na prośbę bł. Jana Pawła II głosił w Watykanie rekolekcje wielkopostne dla papieża i Kurii Rzymskiej. 27 października tegoż roku, w wieku 76 lat ustąpił z urzędu metropolity Rawenny.

W uznaniu jego zasług dla Kościoła, zwłaszcza jego zdolności kaznodziejskich i publicystycznych, na konsystorzu 26 listopada 1994 Jan Paweł II włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Nowy purpurat miał wówczas ponad 80 lat i nie mógł już brać udziału w konklawe.

Drugim pod względem wieku kardynałem jest inny Włoch - emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zrpowia Fiorenzo Angelini (ur. 1 sierpnia 1916), najmłodszymi zaś Niemiec Rainer Maria Woelki (18 sierpnia 1956), Holender Willem J. Eijk (22 czerwca 1953) i inny Niemiec - Reinhard Marx (21 września 1953). Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (14 września 1921), mianowany kardynałem 5 marca 1973.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: Kard. Ersilio Tonini kończy 98 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.