Włochy: kurs dla spowiedników w Rzymie

Włochy: kurs dla spowiedników w Rzymie
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W Rzymie rozpoczyna się kurs dla spowiedników organizowany przez Penitencjarię Apostolską. Instytucja ta, zwana kościelnym trybunałem miłosierdzia, udziela łask, rozgrzeszenia czy dyspens zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej.

Od lat przygotowuje też młodych księży przebywających w Rzymie do posługi spowiedników, zwracając zwłaszcza uwagę na kwestie dotyczące sumienia penitentów. Istotne jest również zachęcenie kapłanów do pełnienia tej posługi duszpasterskiej, często zaniedbanej w wielu Kościołach lokalnych albo natrafiającej na trudności w zlaicyzowanych środowiskach.

"Największą winą współczesnego człowieka jest brak poczucia, że jest się grzesznikiem, a co za tym idzie, nie odczuwa się potrzeby powrotu do Boga, nawrócenia się, aby doświadczyć piękna Jego przebaczenia - uważa regens Penitencjarii Apostolskiej prał. Krzysztof Nykiel. - Ten właśnie problem współczesnego człowieka z uznaniem grzechu i przebaczenia wyjaśnia, skąd biorą się trudności w praktyce chrześcijańskiej spowiedzi i pojednania. Penitencjaria Apostolska ma nadzieję, że przez organizowany co roku kurs dla spowiedników kapłani odkryją na nowo Sakrament Pokuty i Pojednania jako uprzywilejowaną drogę, by dążyć do świętości własnej i wszystkich wiernych, którzy do tego Sakramentu przystępują; w konsekwencji będą więcej czasu spędzać w konfesjonale".

Warto dodać, że w ramach kursu przewidziany jest udział w nabożeństwie pokutnym w Watykanie, któremu w najbliższy piątek będzie przewodniczył Ojciec Święty. Uczestnicy kursu zostaną także przyjęci przez Franciszka na specjalnej audiencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włochy: kurs dla spowiedników w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.