Włoski kard. Giuseppe Bertello skończył 80 lat. Stracił prawo do udziału w konklawe

Włoski kard. Giuseppe Bertello skończył 80 lat. Stracił prawo do udziału w konklawe
Kard. Giuseppe Bertello / Fot. Legionaries of Christ / YouTube.com
KAI / tk

Przewodniczący-senior Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykanu i Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu kard. Giuseppe Bertello kończy 1 października 80 lat, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba kardynałów-elektorów wynosi 129 wśród 226 członków Kolegium Kardynalskiego.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 226 członków, z których 129 ma prawa wyborcze w przyszłym konklawe. 11 z nich powołał papież-Polak, 36 – jego następca i 82 – Franciszek a wśród 97 kardynałów-nieelektorów, 39 mianował Jan Paweł II, 28 – Benedykt XVI i 30 – Franciszek.

Kim jest kard. Giuseppe Bertello?

Przyszły purpurat urodził się 1 października 1942 w wiosce Foglizzo w prowincji turyńskiej w Piemoncie. 29 czerwca 1966 przyjął święcenia prezbiteratu jako kapłan diecezji Ivrea. W tymże roku rozpoczął studia w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich, i po uzyskaniu na niej licencjatu z teologii pastoralnej oraz doktoratu z prawa kanonicznego rozpoczął 1 lutego 1971 pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Doświadczenie na tym polu zdobywał w przedstawicielstwach papieskich w Sudanie, Turcji, Wenezueli i w stałej misji przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie.

DEON.PL POLECA

W 2000 papież powierzył mu kierownictwa delegacji watykańskiej jako obserwatora stałego na X Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) w Bangkoku. 27 grudnia tegoż roku mianował go nuncjuszem apostolskim w Meksyku, w którym 30 lipca 2002 witał Ojca Świętego, który przybył do tego kraju z V pielgrzymką apostolską.

Po śmierci św. Jana Pawła II w 2005 jego następca – Benedykt XVI mianował włoskiego dyplomatę 11 stycznia 2007 nuncjuszem w jego ojczyźnie i w San Marino.

3 września 2011 papież powołał abp. Bertello na przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykanu i Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu, które to stanowisko hierarcha pełnił do 1 października 2021. Na konsystorzu 18 lutego 2012 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. W marcu 2013 wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Franciszka.

I to on mianował 13 kwietnia 2013 (a więc w miesiąc po swym wyborze na najwyższy urząd w Kościele) niespełna 70-letniego purpurata członkiem Rady Kardynałów, wspierającej głowę Kościoła w zarządzaniu nim i do omawiania projektu reformy Kurii Rzymskiej. Z nominacji papieskiej uczestniczył w zgromadzeniu nadzwyczajnym Synod Biskupów nt. rodziny (2014) i w XIV zgromadzeniu zwyczajnym nt. powołania i misji rodziny w Kościele i w świecie współczesnym (2015).

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Włoski kard. Giuseppe Bertello skończył 80 lat. Stracił prawo do udziału w konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.