Konferencja naukowa w Watykanie: "Etyka inżynierii życia"

Konferencja naukowa w Watykanie: "Etyka inżynierii życia"
Fot. depositphotos.com
vaticannews.va/mk

Naukowcy z całego świata wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Watykanie przez Papieską Akademię Życia i szpital pediatryczny Bambino Gesù w Rzymie, podczas której debatowano nad tematami wynikającymi z rozwoju nauki, zastanawiając się nad sposobami odniesienia są do pozytywnych i negatywnych skutków odkryć w takich dziedzinach wiedzy jak np. inżynieria genetyczna.

Jak wskazali uczestnicy spotkania szybki postęp inżynierii biologicznej, takiej m.in. jak terapia genowa w leczeniu wielu chorób, wymaga otwartej debaty i jasnych zasad etycznych.

- To, że nauka czyni szybkie postępy, nie oznacza, że mamy nad tym płakać, tylko musimy wskoczyć do pędzącego pociągu rozwoju nauki z odpowiednimi wskazówkami etycznymi i gdy zachodzi taka potrzeba, skierować go na inny tor – mówił podczas konferencji Ralf Stutzki odpowiedzialny za etykę badań naukowych na uniwersytecie w Bazylei. Zauważył, że trzeba prowadzić konsekwentną debatę, ważyć potencjalne dobre oraz złe wyniki badań molekularnych i podejmować odważne decyzje.

W watykańskim kongresie uczestniczyli nie tylko naukowcy, którzy „edytują i kontrolują” systemy biologiczne, ale również etycy, filozofowie, teolodzy i przedstawiciele mediów. Abp Vincenzo Paglia, który jest prezesem Papieskiej Akademii Życia wskazał, że jej zadaniem jest podejmowanie refleksji nad dzisiejszym rozwojem naukowo-technologicznym, zwłaszcza w dziedzinie życia i zdrowia. Bardzo ważne jest promowanie wzajemnego poznania i zrozumienia między nauką i etyką. Przypomniał, że wykorzystywane w terapii genowej ludzkie komórki i tkanki mogą być generowane bez użycia ludzkich embrionów i wykorzystywane do leczenia wielu chorób.

Kościół katolicki sprzeciwia się badaniom z udziałem embrionalnych komórek macierzystych, które wymagają zniszczenia ludzkiego zarodka, ale popiera badania z udziałem dorosłych komórek macierzystych.

Podczas konferencji wskazano, że wartości i etyka nie są ograniczeniami lub przeszkodami dla innowacji i zmian, tylko stanowią kompas wyznaczający drogę, jak odpowiedzialnie i etycznie korzystać z najnowszych osiągnięć nauki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Teresa Szpytma

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno

Rak rzuca wyzwanie każdemu z nas. Ty lub ktoś z Twoich bliskich usłyszeliście niepokojącą lub złą diagnozę? Jesteś w grupie podwyższonego ryzyka? A może...

Skomentuj artykuł

Konferencja naukowa w Watykanie: "Etyka inżynierii życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.