Osoby amatorsko uprawiające sport mają na starość więcej komórek macierzystych

Osoby amatorsko uprawiające sport mają na starość więcej komórek macierzystych
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Osoby, które lubią się ruszać, mają w późnym wieku więcej komórek macierzystych w mięśniach, które dzięki temu są sprawniejsze. Wystarczą nawet niewielkie dawki ćwiczeń - przekonują autorzy pracy opublikowanej na łamach „The Journal of Physiology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że osoby, które przez większość życia były z wysiłkiem za pan brat, miały w mięśniach więcej regenerujących je satelitarnych komórek macierzystych. Uczestnicy badania uprawiali przy tym przeróżne sporty - z piłkami, rakietami, pływali, jeździli rowerem, biegali, wiosłowali.

W projekcie wzięło udział 46 mężczyzn. 15 z nich było młodych i prowadziło siedzący tryb życia, 16 było seniorami, którzy przez większość lat się ruszali, 15 było także starszych i nie uprawiało sportu.

Na prośbę naukowców wszyscy wykonywali oporowe ćwiczenia sprawdzające funkcje mięśni. Badacze wykonali też biopsję tkanki mięśniowej i pobrali od ochotników krew do analizy. Jak się okazało, starsi uczestnicy, którzy przez całe życie się ruszali, mieli lepsze wyniki zarówno od ich niewysportowanych rówieśników, jak i od młodych kolegów.

- To pierwsze badanie z udziałem ludzi, które pokazało, że uprawianie rekreacyjnego sportu przez całe życie może opóźnić niektóre skutki starzenia się. Z pomocą biopsji tkanki mięśniowej odkryliśmy pozytywne skutki ćwiczeń na osoby należące do starzejącej się ogólnej populacji. Takich wyników brakowało w literaturze, ponieważ wcześniejsze badania skupiały się głównie na profesjonalnych sportowcach - mówi główny autor odkrycia Casper Soendenbroe.

DEON.PL POLECA

Ruch ma duże znaczenie

- Najważniejszy przekaz tego badania jest taki, że nawet niewielkie ilości ruchu wydają się mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed związanym z wiekiem spadkiem wydajności mięśni. To napawające optymizmem wyniki, które mogą zachęcić ludzi do angażowania się w aktywności, które lubią. Nadal musimy się wiele nauczyć o działających tu mechanizmach i interakcjach między nerwami i mięśniami oraz jak zmieniają się one wraz z wiekiem. Nasze badanie to krok w tym kierunku - dodaje specjalista.

Naukowcy zwracają uwagę, że średnia wieku ochotników wynosiła 73 lata.

Funkcje mięśni najbardziej spadają tymczasem po 80. roku życia, więc potrzebne będą jeszcze badania w tej grupie wiekowej, a także z udziałem kobiet.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tim Muldoon

Wytrenuj swoją duchową kondycję

W dzisiejszych czasach szczególnie zależy nam na dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Pragniemy też pokoju wewnętrznego, poczucia sensu istnienia, łączności z innymi ludźmi, poznania Boga oraz świata. Często zapominamy, że...

Skomentuj artykuł

Osoby amatorsko uprawiające sport mają na starość więcej komórek macierzystych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.