Zmarł Zbigniew Pacelt. Był olimpijczykiem i działaczem sportowym

Zmarł Zbigniew Pacelt. Był olimpijczykiem i działaczem sportowym
Fot. Prateek Gautam / unsplash.com
PAP / tk

W wieku 70 lat zmarł Zbigniew Pacelt, trzykrotny olimpijczyk w pięcioboju nowoczesnym, trener oraz działacz sportowy.

Przygodę ze sportem Zbigniew Pacelt, urodzony 26 sierpnia 1951 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozpoczął od pływania. Sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w stylu zmiennym, był wielokrotnym rekordzistą kraju. Potem zainteresowania skierował w stronę pięcioboju nowoczesnego. Również w tej dyscyplinie osiągnął sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Zdobył dwukrotnie w 1978 r. w San Antonio i rok później w Joenkoeping drużynowe mistrzostwo świata.

Trzy razy rywalizował w igrzyskach olimpijskich: w Meksyku (1968) i Monachium (1972) w pływaniu, a w Montrealu (1976) w pięcioboju nowoczesnym. Był zawodnikiem rezerwowym igrzysk w Moskwie (1980).

W czasie gdy był trenerem reprezentacji Polski, jego podopieczni odnieśli bezprecedensowy sukces, zdobywając dwa złote medale igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) w rywalizacji indywidualnej i drużynowej, a on został Trenerem Roku w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

Pacelt był posłem na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Kierował Departamentem Sportu Wyczynowego w Urzędzie Kultury Fizycznej i Sportu. Piastował także funkcję wiceprezesa UKFiS i Polskiej Konfederacji Sportu oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Udzielał się także w Polskim Komitecie Olimpijskim, będąc członkiem zarządu oraz zastępcą i szefem misji olimpijskiej w latach 1996-2004. W 2006 roku kierował misją podczas zimowych igrzysk w Turynie. Był także wieloletnim wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Posiadał wiele odznaczeń, wśród nich Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego, a w 2017 roku nagrodzono go medalem Kalos Kagathos.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Loyola Productions

Kara śmierci to kolejny film z serii Uwaga życie!, adresowany głównie do młodzieży licealnej.

Film porusza problem, który wielokrotnie wraca w różnego rodzaju debatach, na łamach prasy czy w wypowiedziach polityków. Chociaż kara śmierci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł Zbigniew Pacelt. Był olimpijczykiem i działaczem sportowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.