Duszpasterz polskich olimpijczyków: pomagam sportowcom zajrzeć w ich własną duszę

Duszpasterz polskich olimpijczyków: pomagam sportowcom zajrzeć w ich własną duszę
Fot. PAP/Grzegorz Momot
KAI / tk

- Pomagam sportowcom spojrzeć w ich własne dusze – powiedział o. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców, który towarzyszy polskim uczestnikom Zimowych Igrzysk Olipijskich w Pekinie.

Zaznaczył, że podczas tych zawodów odkrywa, że "ludzie potrzebują mistrzów słuchania, którzy potrafią słuchać drugiego człowieka, którzy mu nie przerywają i go nie instruują, nie podpowiadają łatwych rozwiązań".

- Dzisiejszy świat zalewa nas tsunami mówienia. Aż dziw, że człowiek może tyle mówić. A człowiek potrzebuje kogoś, kto go wysłucha, chce powiedzieć o tym, co drzemie w jego sercu, o swoich słabościach i problemach. Ważne jest zrobienie pierwszego kroku i otwarcie swojego serca przed duszpasterzem. Często tego doświadczam. Otwarcie swojego serca daje siłę duchową do stawania się lepszym człowiekiem i podążania do Pana Boga – wyznał salezjanin.

Zaznaczył, że „słucha opowieści zawodników, którzy mi zaufali”, dodając, że nieraz radzą się go w sprawie ważnych, życiowych decyzji. Podkreślił, że jest daleki "od znajdowania natychmiastowych rozwiązań" i nierzadko musi "przemyśleć wiele rzeczy, których stałem się powiernikiem". Zadaniem duszpasterza jest "zgodne z Ewangelią wskazanie im drogi do Jezusa, tak jak Jan wskazał apostołom Mistrza".

Niezwykłe świadectwo sportowca

- Podczas Mszy Świętej w niedzielę 13 lutego powiedziałem, że duże wrażenie zrobiło na mnie kiedyś świadectwo 26-letniego dżudoki, który powiedział: «Tutaj jesteśmy tylko na chwilę, ale wielu żyje tak jakby miało tu być na wieki. Czy mam frajdę z tego, że wystawiam się publicznie na pośmiewisko? Nie. Ale doświadczyłem tego, jak Jezus może realnie zmienić moje życie, jeśli tylko oddam Mu ster. Moim największym marzeniem jest to, żebyśmy zawalczyli o największe zwycięstwo, o życie wieczne dla nas i naszych bliskich i spotkali się w niebie. To jest silniejsze od tego, co ludzie pomyślą. Naprawdę w tej ostatniej walce na mecie chcę móc powiedzieć za św. Pawłem: «W dobrych zawodach wystąpiłem. Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem» – podzielił się swymi spostrzeżeniami krajowy duszpasterz sportowców.

Nauka wiary od Kamila Stocha

Przyznał, że niekiedy uczy się wiary od zawodników: „Kiedy Kamil Stoch zajął czwarte miejsce, bardzo to przeżywał. Powiedziałem mu wtedy: «Kamilu, czy ty wiesz, że ja głębokiej wiary uczę się od Ciebie? To ty powiedziałeś przecież w telewizji wiele lat temu: «Panu Bogu dziękuję, że tak ciężko mnie doświadcza, ale po tym jestem mocniejszy»”.

 

Licząca 57 zawodników i zawodniczek reprezentacja Polski rozlokowana jest w trzech, znacznie oddalonych od siebie wioskach olimpijskich. O. Edward mieszka w Zhangjiakou z największą, 28-osobową, grupą polskich sportowców. W sobotę 12 bm. odwiedza oni wioski olimpijskie w Pekinie i w Yanqingu, gdzie kapłan odprawia niedzielne Msze Święte.

W niedzielę 13 bm. będzie sprawował Msze Święte dla olimpijczyków w Zhangjiakou. Ze względu na obostrzenia pandemiczne dotyczące liczby uczestników kapłan celebruje 3 Msze Święte. Przed Eucharystią zawodnicy mogą skorzystać z sakramentu pokuty lub porozmawiać z duszpasterzem. Olimpijczycy mają do dyspozycji wydany przez Edycję Św. Pawła ekumeniczny „Nowy Testament i Psalmy” dla sportowców oraz biuletyn liturgiczny „Dzień Pański” na każdą niedzielę Igrzysk. Wszyscy otrzymali też medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej Wspomożycielki i św. Jana Bosko oraz obrazek z „Koronką do miłosierdzia Bożego”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Duszpasterz polskich olimpijczyków: pomagam sportowcom zajrzeć w ich własną duszę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.