Zgasł znicz olimpijski w Pekinie podczas trwania zimowych igrzysk

Zgasł znicz olimpijski w Pekinie podczas trwania zimowych igrzysk
Fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
PAP / tk

Jak podaje dziennik „USA Today”, W Pekinie, w którym odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie, zgasł znicz olimpijski. Przyczyną ugaszenia ognia mogła być śnieżyca, która nawiedziła stolicę Chin.

Organizatorzy zapewniają tymczasem, że z olimpijskim ogniem "jest wszystko w porządku".

Ogień olimpijski jest tradycyjnie rozpalany podczas specjalnej ceremonii w greckiej Olimpii, a następnie przekazywany przez sztafetę z pochodniami do miejsca, w którym odbywają się igrzyska.

Zgasł znicz olimpijski

Zapalany od olimpijskiego ognia znicz płonie nieustannie przez cały czas trwania rozgrywek. Na zrobionych w niedzielne popołudnie zdjęciach, opublikowanych przez "USA Today", nie widać płomienia w zniczu, który został zapalony podczas inauguracji igrzysk 4 lutego.

DEON.PL POLECA

"Ze zniczem i z ogniem jest wszystko w porządku (...) Być może na widoczność (płomienia - PAP) wpływa śnieg" - przekazał amerykańskiemu dziennikowi rzecznik komitetu organizacyjnego igrzysk.

Obok medali olimpijskich ogień olimpijski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli igrzysk - zaznacza "USA Today". Według wytycznych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) znicz może być zapalany tylko od pochodzącego z Grecji ognia olimpijskiego.

Nie pierwszy przypadek zgaszenia znicza

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 r. burza zgasiła znicz. Jeden z pracowników rozpalił z powrotem płomień, używając do tego zapalniczki i gazety. Gdy dowiedzieli się o tym przedstawiciele MKOl, znicz został ponownie wygaszony, po czym znów zapłonął, tym razem dzięki trzymanej w zapasie pochodni z ogniem olimpijskim, tak by odbyło się to zgodnie z olimpijską tradycją i procedurami - przypomina "USA Today".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Zając

Bartoszewski. Zawsze na czas

Jak zmierzyć wielkość Profesora? Ciężko byłoby wymienić jego wszystkie honorowe tytuły, odznaczenia i nagrody. Uważał się za przyjaciela każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie i wyznanie. W czasie wojny był...

Skomentuj artykuł

Zgasł znicz olimpijski w Pekinie podczas trwania zimowych igrzysk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.