Włoski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o referendum w sprawie eutanazji

Włoski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o referendum w sprawie eutanazji
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Włoski Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek wniosek o referendum w sprawie eutanazji. Sędziowie uznali, że uchylenie artykułu Kodeksu karnego, przewidującego karę od sześciu do 15 lat więzienia, nie gwarantowałoby w najmniejszym stopniu zapisanej w Konstytucji ochrony życia.

Wniosek o referendum jest nie do przyjęcia - uznał Trybunał po wielogodzinnej naradzie. Według sędziów nawet częściowe uchylenie obowiązującej normy nie chroniłoby życia przede wszystkim osób słabych i chorych.

Przedstawiciel wnioskodawców Marco Cappato ze stowarzyszenia walczącego o prawo do legalnej eutanazji oświadczył, komentując orzeczenie Trybunału: - To zła wiadomość dla tych, którzy cierpią i będą jeszcze długo musieli cierpieć, to zła wiadomość dla demokracji.

- Idziemy dalej, stosując metodę nieposłuszeństwa obywatelskiego, będziemy się odwoływać - dodał. Jako cel wskazał „legalną eutanazję wobec podziemnej eutanazji”.

Lider prawicowej Ligi Matteo Salvini stwierdził: - Jest mi przykro, odrzucenie wniosku o referendum nigdy nie jest dobrą wiadomością.

Szef centrolewicowej Partii Demokratycznej Enrico Letta powiedział zaś, że decyzja Trybunału „powinna nakłonić parlament do przyjęcia ustawy o wspomaganym samobójstwie”, zgodnie - jak przypomniał - z wcześniejszymi zaleceniami tego organu.

Przywódczyni prawicowego ugrupowania Bracia Włoch Giorgia Meloni uznała decyzję Trybunału za „najsłuszniejszą”. - W naszym porządku prawnym jest jeszcze miejsce na to, by bronić wartości życia - oceniła.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Włoski Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek o referendum w sprawie eutanazji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.