Wojna na Ukrainie. Co najmniej 240 budynków religijnych zniszczonych

Wojna na Ukrainie. Co najmniej 240 budynków religijnych zniszczonych
Fot. PAP/Alena Solomonova
KAI / kb

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę w obwodzie donieckim zniszczono największą liczbę kościołów, meczetów i synagog – 63. Na drugim miejscu pod względem liczby zniszczeń budynków religijnych znajduje się obwód kijowski - 47.

Wojna spowodowała zniszczenia na dużą skalę i zniszczenia świątyń i domów modlitwy także w obwodach charkowskim (37) i ługańskim (34). Wyniki badań dotyczących wpływu rosyjskiej inwazji na wspólnoty religijne na Ukrainie zostały opublikowane 29 czerwca przez Instytut Wolności Religijnej podczas Międzynarodowego Szczytu Wolności Religijnej (IRF Summit 2022), który odbywa się w Waszyngtonie w USA. Osobne spotkanie poświęcone sytuacji religijnej w Ukrainie odbyło się przy wsparciu amerykańskich organizacji praw człowieka Law & Liberty Trust i Religious Freedom Institute.

Świątynie, kościoły podczas wojny na Ukrainie

Prezes zarządu Instytutu Wolności Religijnej (IRS) Ołeksandr Zajec w swoim wystąpieniu zauważył, że od 24 lutego 2022 r., po inwazji na pełną skalę na Ukrainę, rosyjskie ataki na szeroko pojętą wolność religijną stały się bardziej brutalne. „Jeśli rosyjscy najeźdźcy w ciągu ostatnich kilku lat grozili tylko zabiciem księży, przywódcy religijni są teraz zabijani i torturowani, ale na znacznie większą skalę niż w 2014 roku. Jeśli wcześniej rosyjskie władze okupacyjne wyrzuciły ukraińskich wiernych z ich kościołów i domów modlitwy, teraz Rosja niszczy duchowe dziedzictwo Ukrainy bez żadnej konieczności wojskowej ostrzałem artyleryjskim i pociskami rakietowymi" – powiedział.

Szef IRS zauważył również, że imperialistyczna polityka Rosji, oparta na ideologii "rosyjskiego świata", jest obecnie otwarcie realizowana na okupowanych terytoriach ukraińskich. Na przykład władze okupacyjne usuwają ukraińskie książki z bibliotek i palą je w miejscach publicznych, zabraniają używania języka ukraińskiego w sferze publicznej, a nawet na znakach drogowych.

DEON.PL POLECA

Ponadto władze okupacyjne próbują przejąć kontrolę nad wszelką działalnością religijną, zmuszając ukraińskie lokalne wspólnoty religijne do usprawiedliwienia rosyjskiej agresji i podporządkowania się rosyjskim ośrodkom religijnym. Rosyjskie wojsko zmusza proukraińskich przedstawicieli religijnych do współpracy przy użyciu gróźb i tortur.

Badanie IRS zauważa, że rosyjskie media i zwierzchnicy religijni, tacy jak patriarcha moskiewski Cyryl i cała Rosja, usprawiedliwiają wojnę z Ukrainą propagandą, że rzekomo chronią prawosławnych wyznawców patriarchatu moskiewskiego i osoby rosyjskojęzyczne. Zamiast tego rosyjskie samoloty wojskowe i artyleria niszczą zarówno domy modlitwy, jak i zabijają samych wierzących, niezależnie od języka, wyznania i pochodzenia etnicznego.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ

Materiał stanowi pierwszą część pakietu z serii Drogi świadków Chrystusa. Tematyka pakietu dotyczy tożsamości młodego człowieka, jego wiary w Boga Trójjedynego oraz Kościół. Materiały zawierają m.in. informacje na temat sakramentów oraz prezentują sylwetki wielu świętych...

Skomentuj artykuł

Wojna na Ukrainie. Co najmniej 240 budynków religijnych zniszczonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.