KE proponuje pierwszą transzę nowej pożyczki dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro

KE proponuje pierwszą transzę nowej pożyczki dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro
(Fot. PAP/Alena Solomonova)
PAP/dm

Komisja Europejska zaproponowała pożyczkę w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy. To pierwsza część pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 9 mld euro.

KE podała, że zgodnie z propozycją, środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach.

DEON.PL POLECA
Gdy tylko Parlament Europejski oraz Rada zatwierdzą propozycję i z władzami ukraińskimi podpisana zostanie umowa pożyczki, Komisja udostępni Ukrainie kwotę 1 mld euro.

- UE nadal wspiera Ukrainę i jej odważnych ludzi. Dziś proponujemy transzę 1 mld euro nowego pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Ta pierwsza część pomocy ogłoszonej w maju pozwoli nam na natychmiastową odpowiedź na pilne potrzeby Ukrainy. UE będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy, a w dłuższej perspektywie wspierać jej odbudowę jako demokratycznego i zamożnego kraju - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W ostatnich latach UE udzieliła Ukrainie znacznej pomocy w ramach swojego programu pomocy makrofinansowej. Od 2014 r. UE przekazała Ukrainie ponad 5 mld euro w ramach pięciu programów pomocy makrofinansowej, aby wesprzeć realizację szerokiego programu reform w takich obszarach, jak walka z korupcją, niezawisły wymiar sprawiedliwości, praworządność i poprawa klimatu biznesowego.

Ponadto na początku tego roku Komisja przyznała awaryjną pożyczkę w ramach pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro, na którą w pierwszej połowie 2022 r. Komisja zebrała środki w dwóch niepublicznych emisjach.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KE proponuje pierwszą transzę nowej pożyczki dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.