Erdogan o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO: muszą wywiązać się z zobowiązań

Erdogan o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO: muszą wywiązać się z zobowiązań
Fot. PAP/EPA/J.J GUILLEN
PAP/ kb

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w ich porozumieniu z Turcją dotyczącym akcesji do NATO, wniosek ratyfikacyjny nie zostanie przesłany do tureckiego parlamentu - ostrzegł a czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

"Najpierw Szwecja i Finlandia powinny wypełnić swoje zobowiązania zapisane w tekście porozumienia (...). Jeżeli tego nie zrobią, to oczywiście nie ma mowy o wysłaniu wniosku ratyfikacyjnego do naszego parlamentu" - mówił turecki prezydent na konferencji prasowej po zakończeniu trzydniowego szczytu NATO w Madrycie.

Turcja o Szwecji i Finlandii w NATO

W podpisanym we wtorek dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi za terrorystyczne. Erdogan podkreślił, że wśród zobowiązań krajów nordyckich znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

"Musimy zintensyfikować wysiłki dyplomatyczne na rzecz trwałego zawieszenia broni na Ukrainie" - mówił również prezydent. Zaznaczył, że jego kraj prowadzi "zrównoważoną" politykę wobec Rosji, importuje z tego kraju gaz i współpracuje z nim przy budowie elektrowni atomowej. "Utrzymując zrównoważoną linię możemy osiągnąć znacznie więcej" - przekonywał Erdogan.

Turecki przywódca zaapelował również do pozostałych sojuszników o okazanie "prawdziwej solidarności" w walce Ankary z terroryzmem.

"Ta determinacja (skierowana przeciwko terroryzmowi - PAP) nie może pozostać na papierze. Konieczne jest kontynuowanie tej walki w pełnej solidarności" - podkreślił Erdogan. Dodał, że sojusznicy nie powinni też stosować tutaj wybiórczych kryteriów i walczyć tylko z niektórymi organizacjami terrorystycznymi, ale ze wszystkimi.

Źródło: 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Erdogan o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO: muszą wywiązać się z zobowiązań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.