Sofa-gate. Szef Rady Europejskiej przeprasza za zachowanie w Turcji

Sofa-gate. Szef Rady Europejskiej przeprasza za zachowanie w Turcji
Ursula von der Leyen i Charles Michel (fot. Alexandros Michailidis / depositphotos.com)
PAP/mk

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że jest mu "bardzo przykro" z powodu tego, co stało się w Ankarze, gdzie podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem zabrakło krzesła dla szefowej KE Ursuli von der Leyen. Skandal określa się jako sofa-gate.

W wywiadzie dla grupy dziennikarzy, opublikowanym w sobotę przez włoski dziennik "Il Sole-24", Michel oświadczył: "Już wyraziłem moje uznanie dla pani von der Leyen i dla wszystkich kobiet. Zapewniam was, że od tamtej pory nie śpię dobrze w nocy i odtwarzam w głowie to zdarzenie dziesiątki razy".

"Biorę na siebie część mojej odpowiedzialności" - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej. "Niestety - dodał - sprawa ta przyćmiła istotę spotkania z prezydentem Erdoganem i w tym momencie zdolność Unii do pokazania jedności".

Michel tłumacząc dlaczego nie usiadł na sofie koło szefowej KE, ale obok Erdogana, zaznaczył, że miał kilka sekund na podjęcie decyzji, co ma zrobić.

DEON.PL POLECA

"Odniosłem wrażenie, że ewentualna reakcja zakwestionowałaby długą pracę dyplomatyczną, która poprzedziła naszą wizytę. Poza tym nie chciałem przyjąć wobec pani von der Leyen postawy paternalistycznej. Ale szanuję przeciwne opinie i rozumiem krytykę skierowaną pod moim adresem" - zaznaczył Charles Michel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sofa-gate. Szef Rady Europejskiej przeprasza za zachowanie w Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.