Wojna na Ukrainie jednym z tematów spotkania Kościołów Europy

Wojna na Ukrainie jednym z tematów spotkania Kościołów Europy
fot. Eugenio Marongiu / Depositphotos
KAI / pk

- Prawda i sprawiedliwość są warunkiem wstępnym trwałego pokoju w Europie - stwierdzili przedstawiciele Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) i Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), spotykając się 30 czerwca z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Delegacji przewodniczyli kardynał Jean-Claude Hollerich SJ (COMECE) i pastor Christian Krieger (CEC).

Oprócz wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie podczas spotkania poruszono kwestię Raportu końcowego Konferencji w sprawie przyszłości Europy (CoFoE) a także wykonania artykułu 17 Traktatu o funkcjonowaniu UE (TFUE) - czytamy we wspólnej notatce wydanej przez COMECE i CEC. Przedstawiciele Kościołów europejskich wyrazili chęć poparcia "konkretnych rezultatów", a nie tylko "symbolicznych" i gotowość "wniesienia wkładu do dalszych prac Konferencji", zwłaszcza w celu wzmocnienia obecności ludzi młodych i zmniejszenia "dystansu między obywatelami a instytucjami Unii Europejskiej".

DEON.PL POLECA
Wojna na Ukrainie

Spotkanie dotyczyło także toczącej się wojny Rosji z Ukrainą. Podkreślono rolę Kościołów i wspólnot religijnych we wspieraniu cierpiącej ludności, a także uchodźców przybywających do krajów Unii. W obliczu wznowionych wysiłków na rzecz zakończenia wojny delegacja ekumeniczna podkreśliła, że "prawda i sprawiedliwość są warunkiem wstępnym trwałego pokoju w Europie".

Zarówno kard. Hollerich, jak i pastor Krieger zwrócili uwagą na znaczenie utrzymywania konstruktywnego dialogu i interakcji z instytucjami Unii Europejskiej, zgodnie z art. 17 Traktatu, który według COMECE i CEC "powinien opierać się na treści i skutecznie uwzględniać kluczowe punkty priorytetowych inicjatyw UE".

DEON.PL POLECA

- Jesteśmy wdzięczni za serdeczne przyjęcie i otwartą wymianę z przewodniczącą Metsolą, która nas wysłuchała - powiedział przewodniczący CEC, pastor Krieger. Delegacja przedstawiła również ideę powołania Europejskiej Rady Przywódców Religijnych w celu wzmocnienia dialogu między wspólnotami wyznaniowymi a instytucjami Unii Europejskiej. Roberta Metsola została zaproszona do otwarcia pierwszego posiedzenia Rady zaplanowanego na listopad 2022 r.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Wojna na Ukrainie jednym z tematów spotkania Kościołów Europy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.