Kard. Nycz: zapraszam naszych braci z Ukrainy na pielgrzymkę na Jasną Górę

Kard. Nycz: zapraszam naszych braci z Ukrainy na pielgrzymkę na Jasną Górę
Fot. Warszawska Pielgrzymka Piesza WPP / Facebook.com
PAP / mł

- Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W sierpniu ze stolicy na Jasną Górę wyjdzie kilka grup pątników. Najstarszą jest 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (WPP) nazywana "paulińską". Pierwszy raz wyruszyła na Jasną Górę w 1717 r., kiedy 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.

DEON.PL POLECAW tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, pątnicy wyjdą na tradycyjny szlak 6 sierpnia pod hasłem "Stworzył ich i posłał ich". "Chcemy odnowić w sobie świadomość misji, jaką człowiek-chrześcijanin pełni w świecie i to nie tylko poprzez życie rodzinne, zawodowe czy społeczne, ale przede wszystkim poprzez życie wiarą w moc sakramentów świętych, w tym szczególnie sakramentu eucharystii" - powiedział kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik.

"Stworzenie jest niepełne, jeśli nie ma w sobie dynamizmu posłania, lecz i posłanie byłoby bezzasadne, skoro swego początku nie miałoby w Bogu" - dodał.

W specjalnym przesłaniu video do pątników kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że WPP jest" +matką+ wszystkich pielgrzymek, które w Polsce narodziły się w czasie pierwszej "Solidarności" w poszczególnych diecezjach. "Ufam, że w tym roku wrócimy do normalnego pielgrzymowania po tej samej trasie, co wcześniej" - powiedział hierarcha.

Jako jedną z intencji kard. Nycz wskazał pątnikom "prośbę o pokój w Ukrainie". Ostrzegał, że "wojna wypowiedziana przez Rosję Ukrainie - niewinnemu krajowi, może się rozlać na całą Europę". Dodał, że "Polska uczestniczy w pomaganiu uchodźcom, którzy w liczbie 3,5 mln przybyli do sąsiednich krajów, głównie do nas". "Matka Boża w takich momentach jest nam szczególnie potrzebna, jako orędowniczka i pośredniczka" - podkreślił metropolita warszawski.

Nawiązał także do hasła pielgrzymki "Stworzył ich i posłał ich". "Jest to okazja do przypomnienia sobie, jaka jest nasza godność, że jesteśmy Bożymi dziećmi odkupionymi przez Jezusa Chrystusa, a równocześnie posłani, aby świadczyć o Ewangelii we współczesnym świecie" - wyjaśnił kard. Nycz. Zaznaczył, że "pełnia ludzkiego życie objawi się w chwale niebieskiej".

"Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swoich przekonań, swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę" - zakończył metropolita warszawski.

WPP wyruszy na Jasną Górę 6 sierpnia ze stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przed pandemią rokrocznie uczestniczyło w niej ponad 5 tys. osób.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ
  • Czy od religii można się uzależnić?
  • Czym różni się depresja od nocy duchowej?
  • Czy w naszym postępowaniu częściej kierujemy się sumieniem, czy raczej niezdrowym poczuciem winy?
  • Czy diabeł zsyła choroby?

Jacek Prusak, jezuita, psycholog i...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: zapraszam naszych braci z Ukrainy na pielgrzymkę na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.