Wojsko na obchodach rocznicy Chrztu Polski

Wojsko na obchodach rocznicy Chrztu Polski
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia wybudowali 155-metrowy most pontonowy na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Przeprawa będzie czynna do 17 kwietnia, zapewniając możliwość zwiedzania najstarszego grodu Mieszka I na Ostrowiu Lednickim.

Wczoraj nabożeństwem z udziałem m. in. prymasa Wojciecha Polaka zainaugurowano na Ostrowie Lednickim obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uczestnicy uroczystości dotarli na Ostrów Lednicki właśnie dzięki wybudowanej przez saperów przeprawie. Według informacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wczoraj po pontonowym moście na wyspę dotarło 7 tys. uczestników uroczystości.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne na swojej stronie internetowej, wybudowany most "to symboliczne nawiązanie do przeszłości, bo według badań archeologicznych w czasach Mieszka I funkcjonował most łączący ląd z wyspą na Ostrowie Lednickim".

Nie jest to jedyny akcent wojskowy podczas tegorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Bezpośrednio po wczorajszym nabożeństwie ekumenicznym nad wyspą przeleciały samoloty TS-11 Iskra, tworząc w powietrzu biało-czerwoną flagę, a żołnierze nieśli na swoich ramionach kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która była obecna podczas wczorajszej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wojsko na obchodach rocznicy Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.