"Wolę pójść do więzienia, niż złamać tajemnicę spowiedzi". W Australii wprowadzono kontrowersyjną ustawę

"Wolę pójść do więzienia, niż złamać tajemnicę spowiedzi". W Australii wprowadzono kontrowersyjną ustawę
(fot. depositphotos.com)
Catholic News Agency / KAI / pk

W australijskim stanie Wiktoria wprowadzono prawo, które będzie mogło wymuszać na duchownych łamanie tajemnicy spowiedzi. Poinformował o tym portal "Catholic News Agency".

Nowa ustawa wymaga od spowiedników, aby zgłaszali władzom wszystko to, co budzi jakiekolwiek podejrzenia o stosowaniu przemocy wobec dzieci, nawet jeśli zostało to wypowiedziane w sakramencie spowiedzi. Prawo przewiduje karę pozbawiania wolności do lat trzech, jeśli takie podejrzenia nie zostaną zgłoszone.

DEON.PL POLECA
Parlament zmusza księży do łamania tajemnicy spowiedzi. Biskup protestuje>>

Australijskie prawo dodało do duchownych do listy profesji, których przedstawiciele mają obowiązek zgłaszać odpowiednim organom przypadki wykorzystywania dzieci, jednak w odróżnieniu od innych krajów, przepisy wprowadzone w Australii dotyczą również tajemnicy spowiedzi.

"Najważniejsze jest przyjęcie do wiadomości, że prawo należy traktować poważnie, jeśli ludzie nie będą go przestrzegać, wówczas kary są bardzo znaczące" - powiedział Daniel Andrews, premier stanu Wiktoria od 2014 roku.

Do wprowadzenia nowego prawa już odnieśli się australijscy hierarchowie. Arcybiskup Melbourne Peter Comensoli powiedział, że woli pójść do więzienia, niż złamać tajemnicę sakramentalną.

Podkreślił, że sam przekazywał policji informacje tego rodzaju, ale uzyskane poza spowiedzią. Dodał, że duchowni w większości nie znają osobiście penitentów przychodzących do konfesjonału i że sakrament pokuty ma charakter anonimowy. Nie oznacza to jednak, by nie zachęcać osobę wyznającą ten grzech, aby sama zgłosiła się do organów sprawiedliwości i wyznała poza konfesjonałem swe czyny.

Hierarcha wskazał na konieczność zdecydowanej walki z wykorzystywaniem małoletnich, a zarazem poszanowanie tajemnicy spowiedzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

"Wolę pójść do więzienia, niż złamać tajemnicę spowiedzi". W Australii wprowadzono kontrowersyjną ustawę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.