"Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość". Biskupi na Niedzielę Miłosierdzia

"Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość". Biskupi na Niedzielę Miłosierdzia
(fot. Episkopat News / flickr.com)
KAI/ ed

Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość, ale to też miłość, która staje się wiarą. Pragniemy, aby dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu w czyny miłosierdzia, przemieniało się otoczenie każdego człowieka - w parafii, w szkole, w miejscu pracy i wypoczynku - piszą biskupi w liście pasterskim na przypadającą 28 kwietnia Niedzielę Miłosierdzia.

Z okazji święta patronalnego Caritas dziękują wszystkim praktykującym wyobraźnię miłosierdzia, a zwłaszcza 100 tysiącom działających w Polsce wolontariuszy. List nosi tytuł "Wolontariat w służbie miłosierdzia".

Trzy zadania Kościoła

W liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia czytamy o trzech ściśle związanych ze sobą zadaniach Kościoła, którymi są: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i posługa miłości. Biskupi koncentrują się na działalności charytatywnej Kościoła, którą prowadzi on od samego początku istnienia i podkreślają szczególną rolę wolontariatu. "W znaczeniu chrześcijańskim wolontariat to dobrowolne świadczenie miłosierdzia bliźnim ze względu na wiarę w Jezusa, który utożsamia się z każdym, kto potrzebuje pomocy" - czytamy w liście.Biskupi zauważają, że cechą niesienia pomocy jest radość, która towarzyszy zarówno temu, kto pomaga, jak i temu, kto tej pomocy doświadcza.

"Źródłem tej radości jest Bóg" - piszą. Cytują też słowa Ojca Świętego Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 roku, mówił "Przez uśmiech każdego z was, uprzejmość, gotowość posługi udowodniliście, że <>(Dz 20,35).W liście wyrażone jest pragnienie, by we wszystkich środowiskach znajdowali się "dynamiczni liderzy dzieł miłosierdzia, którzy jako osoby uczciwe, żyjące według chrześcijańskich zasad i zdolne do gromadzenia wokół siebie ludzi, pełnią posługę charytatywną wraz z innymi". Biskupi zwracają jednak uwagę na to, że "w animowaniu działań społecznych nie wystarczy być ambitnym i forsować własne pomysły, deprymując cudze. Trzeba słuchać innych i ofiarować im swój czas".

Okazja, żeby podziękować za tych, którzy praktykują miłosierdzie

Biskupi szczególną uwagę zwracają na działalność wolontariuszy zrzeszonych w Parafialnych Zespołach Caritas, Szkolnych Kołach Caritas oraz Centrach Wolontariatu i w grupach wspierających placówki charytatywne. Autorzy listu dziękują za każdy gest miłosierdzia i zachęcają nowych wolontariuszy do włączania się w powszechnie znane formy miłosierdzia. Odpowiadając na wezwanie Papieża Franciszka, proszą też o podejmowanie działań związanych z ekologią, jak wzywanie do nawrócenia ekologicznego i skromnego życia opartego na miłości, a nie na konsumpcji. Biskupi przypominają, że w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypada też Święto Patronalne Caritas. "Jest to szczególna okazja, aby podziękować Bogu za wszystkich, którzy na różne sposoby pielęgnują i praktykują wyobraźnię miłosierdzia" - piszą.

"Bogu niech będą dzięki za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą potrzeby innych; za wasze uszy, które słyszą prośby, nawet te niewypowiedziane" - piszą biskupi. List jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w Niedzielę Miłosierdzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wolontariat to wiara, która wyraża się przez miłość". Biskupi na Niedzielę Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.