Wrocław: VI Pielgrzymka Niepełnosprawnych
Msza św., której w sanktuarium Matki Bożej Języka Polskiego przewodniczył abp Józef Kupny rozpoczęła spotkanie osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Tradycyjnie uczestników gościnnie przyjęło pocysterskie opactwo w Henrykowie.
Zwracając się do uczestników metropolita wrocławski wyraził radość z faktu, iż ta młoda inicjatywa, jaką jest pielgrzymka osób niepełnosprawnych, na stale wpisała się w dolnośląski kalendarz imprez przygotowywanych z myślą o ludziach dotkniętych chorobą, cierpieniem, niepełnosprawnością i w podeszłym wieku. - Jesteście szczególną, błogosławioną cząstką Kościoła, dlatego bardzo się cieszę, że dziś mogę modlić się z wami - mówił metropolita, dziękując organizatorom pielgrzymki za to, że każdego roku podejmują trud przygotowania spotkania.
W tym roku liczba uczestników przekroczyła tysiąc osób. Posługiwało wśród nich ok. 120 wolontariuszy, w większości członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - Każdego roku czegoś nowego się uczymy i niewątpliwie czuję się dziś spokojniej niż w czasie pierwszej pielgrzymki - powiedział w rozmowie z KAI ks. Arkadiusz Krziżok, asystent diecezjalny KSM-u, które, wraz z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej, było organizatorem spotkania.
- Dostrzegam ogromne zaangażowanie młodzieży, która opiekuje się niepełnosprawnymi i pomaga im w przeżywaniu spotkania - zaznacza wrocławski kapłan, dodając, że dzięki pracy młodych ludzi poza spotkaniem modlitewnym w tym roku przygotowano piknik, występy orkiestry dętej a także prezentację tańca ognia. Ks. Krziżok podkreślił, że najwspanialsze jest to, iż młodzi ludzie poznają osoby niepełnosprawne nie poprzez prelekcje, wykłady czy lekcje, ale w normalnym kontakcie. - Młodzież dostrzega radość, którą te osoby, pomimo swojej niepełnosprawności, emanują. Mogą razem modlić się i wspólnie bawić - tłumaczył.
Organizatorzy pielgrzymki mają świadomość, iż dzięki ich inicjatywie udaje się aktywizować osoby niepełnosprawne, czy wręcz zachęcić je do opuszczenia swoich domów, spotkania się z innymi. Dodają jednak, że jest to kropla w morzu potrzeb. - Na całym Dolnym Śląsku jest ok. 450 tys. osób niepełnosprawnych, z czego w samym Wrocławiu ok. 60 tys. Świetnie by było, gdyby jak najwięcej z nich udało się tutaj zaprosić - mówią.
Podczas Mszy św. abp. Józef Kupny poinformował o mianowaniu ks. Bogusława Kapicy, wikariusza z parafii pw. NMP Bolesnej we Wrocławiu, diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych.
Skomentuj artykuł