"Duchowość" tematem festiwalu Kultura Natura

"Duchowość" tematem festiwalu Kultura Natura
(fot. Ryszard Stelmachowicz / Shutterstock.com)
5 lat temu
PAP / kw

10 koncertów z udziałem cenionych solistów i zespołów odbędzie się w ramach drugiej edycji międzynarodowego Festiwalu Katowice Kultura Natura, który rozpocznie się 13 maja w Katowicach. Myśl przewodnia tegorocznego spotkania z muzyką to "Duchowość".

"Festiwal stawia przede wszystkim na jakość - wysoką, jak najwyższą możliwą jakość wykonawczą. Jest otwarty na wszystkie gatunki, epoki historyczne, jest tak szlachetnie eklektyczny" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prof. Eugeniusz Knapik ze Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura.

Stowarzyszenie jest inicjatorem i współorganizatorem festiwalu wraz miastem Katowice oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, w której siedzibie będą się odbywać koncerty. Szef artystyczny NOSPR, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu Alexander Liebreich podkreślił, że festiwal świetnie koresponduje z przyznanym Katowicom pod koniec ubiegłego roku tytułem Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. "To nie zasługa polityków, ale muzyki, nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dobre współdziałanie i to, że różne dobre rzeczy dzieją się w Katowicach jednocześnie" - powiedział.

Festiwal potrwa do 22 maja i prezentować będzie zarówno dzieła symfoniczne, jak i kameralne, a repertuar klasyczny występować będzie obok współczesnego. Całość rozpocznie wybitne dzieło Oliviera Messiaena - Symfonia Turangalîla w wykonaniu NOSPR pod dyrekcją Alexandra Liebreicha, a zakończy koncert jazzowy z udziałem znakomitego saksofonisty Charlesa Lloyda i Wild Man Dance Orchestra.

W ramach festiwalu wystąpią także m.in. wybitny pianista Grigory Sokolov oraz znane europejskie zespoły: Mahler Chamber Orchestra, Akademie für Alte Musik Berlin, Cuarteto Casals.

Pierwsza edycja festiwalu pod hasłem "Metamorfozy" odbyła się w ubiegłym roku w ramach obchodów 150-lecia Katowic i została pozytywnie oceniona przez krytyków i melomanów.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Duchowość" tematem festiwalu Kultura Natura
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.