Wspierać misję materialnie i duchowo

Wspierać misję materialnie i duchowo
(fot. united nations photo / flickr.com)
KAI / slo

O potrzebie materialnego, a nade wszystko modlitewnego wspierania dzieł misyjnych i misjonarzy, mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas 19. Archidiecezjalnego Spotkania Misyjnego, które odbyło się 20 października w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W spotkaniu wzięli udział dekanalni referenci misyjni, byli misjonarze i animatorzy misyjni z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. W krótkim słowie metropolita gnieźnieński podkreślił, że praca na misjach, jak i praca dla misji, nie jest działalnością zarobkową nastawioną na jakikolwiek materialny zysk. To realizowanie szczególnego powołania, urzeczywistnianie Chrystusowego wezwania, aby iść na cały świat i głosić Ewangelię.

- Czasami może się wydawać, że ta misyjna praca jest niezauważalna, że ginie pośród innych, bardziej spektakularnych osiągnięć. Nic bardziej mylnego. To bardzo ważna i potrzebna służba - mówił abp Kowalczyk.

Podkreślił również, że potrzeba dziś wielkiego wsparcia dzieł misyjnych, nie tylko tego materialnego, ale nade wszystko modlitewnego. Potrzeba również solidarności i duchowego wspierania misjonarzy.

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że mówiąc "misje" widzimy zwykle duchownych i świeckich pracujących w odległych, egzotycznych zakątkach świata.

Tymczasem działalność misyjna potrzebna jest również - o ile nie bardziej - współczesnej Europie. - Po to właśnie - tłumaczył prymas - jest nowa ewangelizacja. Wszyscy jesteśmy wezwani do włączenia się w to wielkie dzieło - dodał.

Abp Kowalczyk podziękował również obecnym za ich codzienną pracę na rzecz misji. W sposób szczególny podziękował ks. kan. Franciszkowi Jabłońskiemu, dyrektorowi diecezjalnemu Papieskich Dzieł Misyjnych, który w tym roku obchodzi 20. rocznicę pracy dla dzieła misyjnego w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podczas spotkania głos zabrali także goście specjalni: o Luca Bovio IMC - sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej oraz o. Ashenafim ze Zgromadzania Misjonarzy Consolata z Etiopii. O przesłaniu papieskim na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny mówił ks. Mariusz Misiorowski, były misjonarz z Kamerunu i Czadu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspierać misję materialnie i duchowo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.