Misjonarze dziękują Kościołowi w Polsce

Misjonarze dziękują Kościołowi w Polsce
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

W tych dniach, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jerzy Mazur SVD i o. Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz tej Komisji, odwiedzili polskich misjonarzy i misjonarki w Ghanie, w Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Z okazji rozpoczynającego się 21 października Tygodnia Misyjnego, misjonarze wyrażają szczerą wdzięczność za każdą pamięć modlitewną i za ofiarowane w ich intencjach cierpienia.

- To był prawdziwy maraton, ponieważ podczas dwunastu dni przemierzyliśmy prawie 3 tysiące kilometrów po afrykańskich drogach i bezdrożach - podkreślił o. Szymczycha.

W czasie podróży rozpoczętej w stolicy Ghany Akrze, poprzez kolejne diecezje tego kraju: Koforidoua, Tamale i Yendi przedstawiciele Episkopatu dotarli do Togo. Tutaj rozpoczynając od diecezji Kara na północy, przemierzali ten kraj jadąc na południe, zatrzymywali się w diecezji Sokode i Lome, kończąc na południowym zachodzie w Kpalime. Następnie, drogą lądową powrócili do Ghany, aby z Akry już samolotem dolecieć do Wybrzeża Kości Słoniowej i spotkać naszych misjonarzy i misjonarki w Abidżanie i Yamoussoukro. Podczas tych dni delegaci KEP spotkali się z pięcioma biskupami misyjnymi i blisko osiemdziesięcioma polskimi misjonarzami. Wśród nich byli księża, osoby życia konsekrowanego i misjonarki świeckie.

Każdego dnia bp Jerzy Mazur przewodniczył liturgiom we wspólnotach lub parafiach. W homiliach podkreślał rolę misjonarzy i misjonarek w ewangelizacji tych terenów Afryki, prosząc mieszkańców Czarnego Lądu o nieustanną modlitwę za wszystkich, którzy krzewią tu Ewangelię.

Przeżywając w Afryce inaugurację Roku Wiary, bp Mazur wzywał do radosnego przeżywania wiary i do dzielenia się nią z entuzjazmem. Misjonarzom i misjonarkom gratulował misyjnego powołania.

DEON.PL POLECA

Jak relacjonuje o. Szymczycha, polscy misjonarze i misjonarki podkreślali, że ich praca możliwa jest dzięki pomocy Polaków i Polek z ojczyzny i poza jej granicami. Wielu mówiło, że wszystko co tutaj mogli zrealizować, stało się dzięki darom serca ich rodaków. Misjonarze chwalili się pojazdami samochodowymi, motocyklami i rowerami otrzymanymi dzięki działalności MIVA Polska.

- Usłyszeliśmy słowa wdzięczności za wiadomości listowne i elektroniczne. Misjonarze i misjonarki dzieląc się radościami i smutkami ich powołania misyjnego, zachęcają młodych ludzi do wspaniałej przygody misyjnej - zaznacza sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji.

Obecnie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do posługi w różnych częściach świata przygotowuje się 31 nowych misjonarzy.

Na całym świecie, w 93 krajach pracuje ok. 2,2 tys. polskich misjonarzy: świeckich, księży, zakonników i zakonnic.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Misjonarze dziękują Kościołowi w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.