Wspólnota Sant'Egidio: 18 Polaków na alternatywnych wakacjach z uchodźcami na Lesbos

Wspólnota Sant'Egidio: 18 Polaków na alternatywnych wakacjach z uchodźcami na Lesbos
Fot. Julie Ricard / Unsplash
1 miesiąc temu
PAP / pk

Ponad 150 wolontariuszy Wspólnoty Sant'Egidio z różnych krajów europejskich spędza alternatywne wakacje razem z uchodźcami przebywającymi na Lesbos. W projekcie weźmie udział 18 osób z Polski.

W informacji przekazanej w poniedziałek PAP wspólnota zapowiedziała, że przez cały sierpień na Lesbos rotacyjnie będą docierać kolejne grupy wolontariuszy z różnych krajów. Osiemnastoosobowa ekipa z Warszawy i Poznania wyruszy na grecką wyspę 6 sierpnia.

Przebywa tam ok. 15,9 tys. migrantów, wśród nich jest wielu niepełnoletnich bez opieki. Wszyscy starają się o azyl lub czekają na relokację. Wspólnota podaje, że jest ich prawie dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Zapowiedziano, że w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na żywność wolontariusze otworzą dwie polowe restauracje, poprowadzą kursy angielskiego dla uchodźców i zajęcia dla dzieci i młodzieży.

"Wyjazd na Lesbos jest dla mnie naturalną konsekwencją tego, co w Sant'Egidio robimy, na co dzień, spotykając się z ubogimi i wykluczonymi w naszych miastach, a więc szansą na realną pomoc konkretnym osobom w ich konkretnej sytuacji" – wyznała Agnieszka Stróżyk ze Wspólnoty Sant'Egidio w Warszawie.

Powiedziała, że w czasie pobytu w Grecji jej posługa ma polegać na przygotowywaniu posiłków i organizowaniu aktywności dla mieszkańców obozu, w tym dla dzieci.

"Właśnie taka pomoc otwiera przestrzenie spotkania i zaufania mimo wszelkich możliwych różnic i toruje drogę do pojednania i pokoju" – powiedziała wolontariuszka.

Bieżące informacje o alternatywnych wakacjach na Lesbos będą umieszczane na stronie www.santegidio.org.

W ostatnich tygodniach dzięki pierwszemu po pandemii korytarzowi humanitarnemu dziesięcioro afgańskich uchodźców bezpiecznie sprowadzono z Lesbos do Rzymu, gdzie mogli dołączyć do swoich rodzin. To jeden z "korytarzy papieża", zapoczątkowanych podczas wizyty Franciszka na Lesbos w 2016 r. i realizowanych przy współpracy Wspólnoty Sant'Egidio z jałmużnikiem papieskim kard. Konradem Krajewskim.

Wspólnota Sant'Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele, na fali reform Kościoła katolickiego wprowadzonych przez Sobór Watykański II. Skupia się na tworzeniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – z bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Do wspólnoty należy ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspólnota Sant'Egidio: 18 Polaków na alternatywnych wakacjach z uchodźcami na Lesbos
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wspólnota Sant'Egidio: 18 Polaków na alternatywnych wakacjach z uchodźcami na Lesbos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.