Wspólnota Sant’Egidio rozdała tony żywności od początku pandemii

Wspólnota Sant’Egidio rozdała tony żywności od początku pandemii
(fot. Ev / Unsplash)
KAI / kk

w wyniku pandemii koronawirusa przybyło szukających pomocy, gdyż w związku z kryzysem gospodarczym wiele osób straciło pracę i dochody. Wspólnota Sant’Egidio zadbała o to, by do ubogich i bezdomnych trafiło ponad 47 ton żywności.

Właśnie mija rok od wprowadzenia w Polsce narodowej kwarantanny. W ciągu tych trudnych 12 miesięcy Wspólnota Sant’Egidio pozostała blisko osób ubogich. W Warszawie przygotowała i rozdała 28,5 tys. posiłków i paczek z jedzeniem. Do osób ubogich i bezdomnych trafiło w ten sposób ponad 47 ton żywności.

Z przeświadczeniem, że nikt w tym ciężkim dla nas wszystkich okresie nie powinien zostać sam, Wspólnota Sant’Egidio od wiosny ubiegłego roku postawiła na intensywne działania, starając się odpowiedzieć na wzrastające potrzeby osób ubogich i doświadczających bezdomności. Zwłaszcza, że w wyniku pandemii koronawirusa przybyło szukających pomocy, gdyż w związku z kryzysem gospodarczym wiele osób straciło pracę i dochody.

W Warszawie oprócz odbywających się w zmienionej formie – dostosowanej do sytuacji epidemicznej – cotygodniowych „kolacji na ulicy” i wizyt na peryferiach miasta, otwarty został punkt dystrybucji żywności – Centrum Pomocy Wspólnoty Sant’Egidio przy kościele Świętej Teresy do Dzieciątka Jezus na Powiślu, z którego regularnie korzysta około 200 osób. Działa tam również Szafa Przyjaciół, gdzie każdy potrzebujący może za darmo otrzymać m.in. ubrania, buty i kosmetyki.

„Wiosną minionego roku, gdy wszyscy byliśmy zaskoczeni sytuacją i zagubieni w nowych okolicznościach, Wspólnota uruchomiła specjalny numer telefonu, pod który mogły dzwonić osoby bezdomne, by uzyskać informacje i zgłosić potrzebę pomocy. Odebrano wówczas około 200 połączeń” – informuje Wspólnota.

DEON.PL POLECA

Ukazało się również piąte już wydanie przewodnika „GDZIE zjeść, spać, umyć się” dla osób w kryzysie bezdomności i wszystkich, którzy chcą im pomagać. Zebrane zostały w nim aktualne informacje na temat miejsc, w których można szukać wsparcia, z uwzględnieniem zmian w organizacji pracy, jakie poszczególne placówki i ośrodki zmuszone były wprowadzić w związku z pandemią COVID-19. Przewodnik dostępny jest w formacie PDF na stronie santegidio.org lub w aplikacji „GDZIE” na telefony z systemem Android.

W tym trudnym czasie Wspólnota Sant’Egidio nie zapomniała również o zaprzyjaźnionych osobach starszych, mieszkających w DPS-ach. Poprzez kontakt telefoniczny, listy, kartki i laurki przygotowane przez dzieci, a także drobne upominki z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, członkowie Wspólnoty starali się okazywać solidarność i przezwyciężyć izolację tych, którzy od miesięcy nie opuszczają murów DPS-u i nie mogą liczyć na niczyje odwiedziny.

Przez ostatni rok swoje działania kontynuowały i rozwijały również Wspólnoty Sant’Egidio w Poznaniu i w Chojnie.

Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie praca wielu osób gotowych ofiarować swój czas i ręce do pomocy. Członkowie Wspólnoty Sant’Egidio podkreślają, że w okresie pandemii szczególnie doświadczyli tego, że ludzie mają w sobie ogromne pokłady empatii i chcą okazywać solidarność drugiemu człowiekowi. Bardzo wiele osób, zwłaszcza młodych, wychodziło razem ze Wspólnotą do ubogich. Wolontariusze są jednak ciągle potrzebni. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać pisząc maila na adres santegidio.waw@gmail.com.

Wspólnota Sant’Egidio nie otrzymuje wsparcia instytucji państwowych. Pomoc osobom najsłabszym – ubogim i doświadczającym bezdomności – możliwa jest jedynie dzięki hojności darczyńców. Działania te można wesprzeć m.in. przekazując 1 procent swojego podatku. W rozliczeniu należy wpisać numer KRS 0000633292.

„Ostatni rok dobitnie pokazał, jak wielką wartością w społeczeństwie zmagającym się z sytuacją niestabilności i niepewności, jest solidarność. Jak ważna jest troska o osoby najsłabsze, których ochrona jest warunkiem koniecznym bezpieczeństwa nas wszystkich. Doświadczenia tego czasu mogą pomóc – pomimo kryzysu – nie tracić nadziei i budować społeczeństwo lepiej przygotowane na wyzwania przyszłości” – argumentuje Wspólnota.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Wspólnota Sant’Egidio rozdała tony żywności od początku pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.