Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Mszę św. za zmarłych bezdomnych
"Bliskość wobec osób bezdomnych to także pamięć o nich po ich odejściu" – mówią członkowie Wspólnoty Sant’Egidio. W najbliższą sobotę zapraszają do parafii św. Barbary w Warszawie na Mszę Świętą za zmarłych bezdomnych.
Celebrowana liturgia rozpocznie się o godz. 16:30. Poprowadzi ją biskup Rafał Markowski. Wymieniane będą imiona tych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta. Eucharystia będzie także transmitowana online na kanale YouTube Wspólnoty Sant’Egidio.
„Będziemy się modlić za Jarka, który był jednym z naszych pierwszych przyjaciół, za wielu, którzy odeszli w tych latach, a także za tych, co zmarli ostatnio, jak – kilka dni temu – wielki Mariusz, który miał problemy ze zdrowiem; zawsze pogodny i elegancki pan Józef; Tomek – młody chłopak z pustostanu i jego kompan Zbyszek; Leon – obecny na każdej naszej modlitwie...” – czytamy w zaproszeniu na Facebooku.
Bliskość wobec osób bezdomnych to także pamięć o nich po ich odejściu. W sobotę 27 lutego zapraszamy o godz. 16.30 do...
Opublikowany przez Wspólnota Sant'Egidio Warszawa Środa, 24 lutego 2021
Wspólna modlitwa w intencji osób bezdomnych to już tradycja. Narodziła się ona w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo – żyjąc na co dzień na ulicy – była brudna.
Pierwsza Msza Święta za zmarłych bezdomnych w Warszawie odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół Wspólnoty. Eucharystia w tej intencji sprawowana jest również w Poznaniu. Tegoroczna Msza Święta za Ewę i innych zmarłych bezdomnych odbyła się we wtorek 23 lutego.
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. W Warszawie obecna jest od 2008 roku.
Źródło: KAI /kb
Skomentuj artykuł