Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

Choć pandemia koronawirusa w znacznym stopniu sparaliżowała nasze życie, to nie zatrzymała zbrojnych konfliktów, jakie toczą się w wielu zakątkach świata. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój oraz zachęca do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”.

„Rok 2020 upłynął pod znakiem wielkiego kryzysu sanitarnego Covid-19, który stał się zjawiskiem wielopłaszczyznowym i globalnym, pogłębiając silnie ze sobą powiązane kryzysy, takie jak kryzys klimatyczny, żywnościowy, gospodarczy i migracyjny, oraz sprawiając ogromne cierpienia i trudności” – pisze papież Franciszek w Orędziu na 54. Światowy Dzień Pokoju. Zauważa, że „te i inne wydarzenia, które w minionym roku naznaczyły drogę ludzkości, uczą nas, jak ważna jest troska o siebie nawzajem i o stworzenie, aby budować społeczeństwo oparte na relacjach braterstwa”. W tych trudnych czasach Franciszek wskazuje na kulturę troskliwości jako drogę do pokoju.

Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o budowanie „kultury troski o przezwyciężenie często dziś dominującej kultury obojętności, odrzucenia i konfrontacji” warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza mieszkańców stolicy na uroczystą Modlitwę o pokój. Odbędzie się ona 1 stycznia 2021 r. o godz. 20.00 w parafii św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51). Podczas modlitwy będą wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Przed nabożeństwem odczytany zostanie apel o pokój.

Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio przekaże na rzecz mieszkańców Cabo Delgado w północnym Mozambiku. W wyniku ataków pseudo-dżihadystów dach nad głową i normalne życie straciło tam już 500 tys. ludzi. Ofiary można też wpłacać na konto Fundacji Sant’Egidio Polska, nr 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197, z dopiskiem „Mozambik”.

W Warszawie regularna modlitwa o pokój ze Wspólnotą Sant’Egidio odbywa się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 20.00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a.

DEON.PL POLECA

Modlitwy o pokój, wspierające przesłanie papieża Franciszka, Wspólnota Sant’Egidio organizuje na całym świecie. Ponadto zaprasza do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”, która rozpocznie się 1 stycznia o godz. 11.05 online na stronie www.santegidio.org oraz w mediach społecznościowych i będzie tłumaczona na język angielski, włoski, francuski, hiszpański i portugalski.

W czasie wydarzenia będzie można wysłuchać głosów osób z różnych kontynentów: z centrum Dream w Zimpeto w Mozambiku, gdzie leczy się chorych na AIDS i prowadzi prewencję przeciw wirusowi Covid-19. Świadectwa będą pochodzić z północy tego kraju, gdzie mają miejsce ataki zbrojnych grup, które przyniosły wiele ofiar i doprowadziły do przesiedlenia setek tysięcy osób;. A także z Libanu, kraju od lat doświadczającego wielkiego cierpienia i osłabionego ubiegłorocznym wybuchem w Bejrucie.

Będzie mowa także o korytarzach humanitarnych, otwartych w Libanie dla uchodźców z Syrii oraz na Lesbos, o procesie pokojowym w Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej. Pod koniec tej intensywnej podróży szlakiem „ran świata” i nadziei na pokój, uczestnicy spotkania wysłuchają wspólnie przesłania papieża Franciszka w czasie modlitwy Anioł Pański.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego poprzez odbywające się „w duchu Asyżu” spotkania „Ludzie i religie”. Wspiera procesy pokojowe, angażując się w mediacje m.in. w Mozambiku czy – ostatnio – w Sudanie Południowym. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Warszawie obecna jest od 2008 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Kobiecość – siła, która zmienia świat

Kobieta w wielkim mieście to cykl osobistych i wzruszających wywiadów ze znanymi kobietami, które miały odwagę zawalczyć o swoje marzenia. To opowieść o sile miłości, trudnych relacjach, pasji zawodowej...

Skomentuj artykuł

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.