Wspólnoty religijne we Lwowie pomagają uchodźcom. Przyjęły 60 tys. osób

Wspólnoty religijne we Lwowie pomagają uchodźcom. Przyjęły 60 tys. osób
fot. PAP/EPA/MYKOLA TYS
PAP / pk

Wspólnoty religijne we Lwowie przyjęły do tej pory ponad 60 tys. ludzi, którzy uciekli przed wojną z innych regionów Ukrainy - podały we wtorek służby prasowe władz lwowskiej rady miejskiej, cytowane przez agencję Ukrinform.

Schronienia uciekającym udziela dziś 85 wspólnot religijnych - poinformował szef miejskiej komisji ewakuacyjnej Jewhen Bojko.

Najwięcej uchodźców przyjął Dom Pielgrzyma im. bł. Jakuba Strzemię w Brzuchowicach

Jako jeden z pierwszych otworzył drzwi dla uchodźców Dom Pielgrzyma im. bł. Jakuba Strzemię w Brzuchowicach, podlegający archidiecezji lwowskiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Do tej pory Dom Pielgrzyma przyjął łącznie ponad 2 tys. uciekinierów z Charkowa, Kijowa, Zaporoża, Doniecka i innych miast. To głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze, ewakuowane ze strefy działań bojowych.

W opiece nad uchodźcami pomaga także Caritas archidiecezji lwowskiej i komisja ekumeniczna pomocy społecznej Kościołów: Rzymskokatolickiego, Greckokatolickiego i Prawosławnego.

Podziemia świątyń jako schrony

Jeszcze przed wojną, która rozpoczęła się 24 lutego, rada miejska Lwowa spotkała się z przedstawicielami duchowieństwa, którzy wyrazili gotowość zajęcia się uchodźcami, przyjęcia ich na terenie świątyń i udzielenia im pomocy medycznej. Mówiono wówczas także o możliwości użycia podziemi świątyń jako schronów - wskazuje Ukrinform.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Wspólnoty religijne we Lwowie pomagają uchodźcom. Przyjęły 60 tys. osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.