Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta

Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
press.vatican.va / jssj / ed / kw

"Aby podkreślić znaczenie tej, która jest pierwszą apostołką Zmartwychwstania, bo przekazała radosną nowinę apostołom, wspomnienie św. Marii Magdaleny zostaje podniesione do rangi święta i obdarzone własną prefacją" - czytamy w opublikowanym dziś dekrecie.

W związku z wyrażonym przez Franciszka pragnieniem, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu opublikowała dekret, w którym celebrowanie dnia św. Marii Magdaleny - obecnie wspomnienie obowiązkowe, stanie się świętem.

Dokument podkreśla, że "decyzja ta wpisuje się w aktualny kontekst kościelny, który domaga się pogłębionej refleksji o godności kobiety, nowej ewangelizacji i wielkości tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Już Jan Paweł II zwrócił uwagę nie tylko na rolę kobiet w misji Chrystusa i Kościoła, ale także na rolę Marii Magdaleny jako świadka - kobiety, która pierwsza ogłosiła apostołom zmartwychwstanie. Jest ona przykładem pierwszej autentycznej ewangelizatorki, jest apostołką apostołów".

W dekrecie czytamy również, że "z pewnością Maria Magdalena należała do grupy uczniów Jezusa, szła za nim aż pod krzyż i do ogrodu, w którym znajdował się grób. Ewagelia Jana mówi, że płakała, bo nie znalazła ciałą Pana. Jezus okazał jej miłosierdzie pozwalając, by rozpoznała go jako mistrza i przekształcił jej łzy w radość paschalną Powiedział do niej: "nie zatrzymuj mnie". Jest to zaproszenie skierowane do całego Kościoła - aby wejść w doświadczeie wiary, które przekracza ludzkie rozumienie Bożej tajemnicy. To dobra lekcja dla każdego ucznia Jezusa - aby iść do innych ludzi i ogłaszać i radość Zmartwychwstania".

"Dlatego celebracja liturgiczna wspomnienia tej kobiety powinna być obchodzona tak samo jak święta liturgiczne apostołów w kalendarzu rzymskim" - czytamy w dekrecie.

Święto będzie obchodzone 22 lipca - w dniu, w którym dotychczas wspominano świętą Marię Magdalenę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspomnienie św. Marii Magdaleny podniesione do rangi święta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.