Wszystko co należy wiedzieć o figurze Matki Bożej z Fatimy

Wszystko co należy wiedzieć o figurze Matki Bożej z Fatimy
(fot. Ricardo Perna / shutterstock.com)
KAI / kk

Figura Matki Bożej przed którą będzie się modlił papież Franciszek w czasie swojej wizyty w sanktuarium w Fatimie jest dziełem portugalskiego rzeźbiarza Jose Thedima (1892-1971). Wizerunek Matki Bożej Fatimskiej był w Watykanie już trzykrotnie, po raz ostatni 13 października 2013 roku.

Historia figury ma swój początek w 1920 roku, gdy do Fatimy przyjechał portugalski rzeźbiarz Jose Thedim (1892-1971) i z drzewa brazylijskiego cedru wyrzeźbił 110-centymetrowej wysokości figurę Matki Boskiej Różańcowej. W swojej pracy słuchał wskazówek 13-letniej Łucji dos Santos, jedynej żyjącej jeszcze wówczas z trójki pastuszków, którym objawiała się Matka Boża. Łucja zmarła w 2005 roku.
Thedim ponownie odwiedził Łucję w 1946 roku w klasztorze w Tuy. Raz jeszcze prosił o szczegółowe opisanie postaci Matki Bożej, która ukazywała się dzieciom przed 29 laty. Według wskazań wizjonerki wraz ze swoim uczniem Joaquimem Oliveirą wyrzeźbił kamienną figurę, dokładnie taką, jaką mogły widzieć fatimskie dzieci. Jest to dzisiejsza oryginalna figura, w której koronie od 1981 roku znajduje się kula. Wizerunek Matki Bożej stoi w kaplicy objawień, którą nawiedzi papież Franciszek 13 maja podczas wizyty w Fatimie. Figura została poświęcona 13 października 1947 roku, w trzydziestą rocznicę objawień fatimskich. 
Zgodnie ze wskazówkami siostry Łucji Thedim i Oliveira w tym samym roku wykonali także pierwszą “figurę pielgrzymkową" Matki Boskiej Fatimskiej. Od tamtego czasu wędruje ona po całym świecie, mając zawsze w “bagażu" przesłanie pokoju i miłości. 
Do wykonania “pielgrzymkowej figury fatimskiej" zachęcił wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej jeden z proboszczów z Berlina. Zaproponował on, aby figura Matki Bożej Fatimskiej nawiedziła wszystkie stolice państw europejskich oraz siedziby biskupów, aż po granice Rosji. Inicjatywę podjęli jeszcze w kwietniu 1946 roku członkowie Międzynarodowej Rady Żeńskiej Młodzieży Katolickiej, mającej swoją siedzibę w Luksemburgu. W pierwszą “pielgrzymkę" figura fatimska udała się w 1947 roku. Od tego czasu odwiedziła już ponad sto krajów, w tym m.in. USA, Chiny i Rosję.
Po raz pierwszy figura Matki Boskiej Fatimskiej została przywieziona do Rzymu w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000. W koronie Matki Bożej znajdowała się już wtedy kula z pistoletu, z którego 13 maja 1981 roku turecki zamachowiec Ali Agca usiłował zabić papieża Jana Pawła II. 
Druga wizyta figury miała miejsce w 2006 roku w związku z 25. rocznicą zamachu na świętego już dziś papieża Polaka. Figura Maryi została przewieziona helikopterem do Zamku św. Anioła, po czym niesiono ją w uroczystej procesji z udziałem ok. 20 tys. wiernych na plac św. Piotra. Tam na powitanie Matki Bożej w fatimskim wizerunku tysiąc dzieci wypuściło w niebo błękitne i żółte balony. 
Uroczystość z figurą fatimską na placu św. Piotra była centralnym punktem programu Roku Wiary, ogłoszonego jeszcze przez Benedykta XVI na przełomie lat 2012/2013, a zamkniętego przez Franciszka. Pozostała ona wtedy w Rzymie przez cztery dni i powróciła do Fatimy specjalnym rejsem samolotu linii TAP.
DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wszystko co należy wiedzieć o figurze Matki Bożej z Fatimy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.