Wybiorą nowego zwierzchnika Kościoła

Wybiorą nowego zwierzchnika Kościoła
(fot. Vegard Ryan / Foter / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / kn

W wyznaczonych na 13 sierpnia wyborach nowego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego - UKP PM) weźmie udział 74 biskupów czynnych i 9 emerytowanych.

Oznajmił to przewodniczący synodalnego Wydziału Informacyjno-Oświatowego UKP PM ks. protojerej Heorhij Kowałenko. Wybory odbędą się w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej pw. Zaźnięcia Najświętszej Maryi Panny.

Według duchownego, wszyscy uprawnieni do głosowania zbiorą się w refektarzu świątyni pw. Błogosławionych Antoniego i Teodozjusza na terenie Ławry. Odbędzie się tam Sobór Biskupi, którego jedynym celem będzie wybór nowego metropolity kijowskiego i całej Ukrainy. Głosowanie przebiegać będzie w dwóch etapach: najpierw z grona wszystkich elektorów zostanie wybranych 3 kandydatów, którzy otrzymają najwięcej głosów, a następnie, w drugiej turze, zwykłą większością głosów zostanie wyłoniony nowy zwierzchnik Kościoła. Głosowanie będzie tajne - dodał ks. Kowałenko.

Dotychczasowy zwierzchnik UKP PM - metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz (Sabodan) zmarł po długiej chorobie 5 lipca br. w wieku niespełna 79 lat.

UKP PM jest jednym z trzech Kościołów prawosławnych na Ukrainie, a zarazem największym z nich i jako jedyny jest kanoniczny. Stanowi on część Patriarchatu Moskiewskiego, choć jednocześnie korzysta z szerokiej autonomii w jego ramach na płaszczyźnie administracyjnej, finansowej i organizacyjnej. Od 25 lutego na jego czele stoi jako tzw. Strażnik Tronu Metropolitalnego, czyli tymczasowy zwierzchnik, metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry (Berezowski). On też jest wymieniany jako jeden z głównych kandydatów na następcę metropolity Włodzimierza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybiorą nowego zwierzchnika Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.