Wybrzeże Kości Słoniowej: nuncjusz, zagrożony zabójstwem, opuścił placówkę

Wybrzeże Kości Słoniowej: nuncjusz, zagrożony zabójstwem, opuścił placówkę
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Nuncjusz apostolski w Wybrzeżu Kości Słoniowej abp Joseph Spiteri opuścił największe miasto kraju - Abidżan, gdzie miał swoją siedzibę i wyjechał do Watykanu.

Poinformował o tym miejscowy dwutygodnik "La Lettre du Continent", dodając, że bezpośrednim powodem zakończenia misji dyplomatycznej przez niespełna 59-letniego duchownego były pogróżki zabicia go, jakie wielokrotnie otrzymywał. Franciszek wolał przenieść go w bezpieczniejsze miejsce, toteż 7 marca mianował go nuncjuszem w Libanie.

Pismo przypomniało, że pochodzący z Malty abp Spiteri objął swą placówkę w Abidżanie w październiku 2013, zastępując tam abp. Ambrose'a Madthę, pochodzącego z Indii, który zginął tragicznie w grudniu 2012. Według wersji oficjalnej poniósł on śmierć w wypadku drogowym 8 km od miasta Man na zachodzie kraju, wracając do nuncjatury po serii misji w tej części Wybrzeża. Odwiedził tam m.in. dawną pierwszą damę Simone Gbagbo, która w tamtym czasie siedziała w więzieniu w Odienné na północnym zachodzie.

Zdaniem dwutygodnika grożenie śmiercią byłemu już nuncjuszowi może mieć związek ze stanowiskiem, jakie zajmowała Stolica Apostolska w czasie konfliktu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, jaki się tam rozgrywał w latach 2010-11. Był to okres dwuwładzy, gdy krajem, a właściwie jego częściami rządzili były prezydent Laurent Gbango i nowo wybrany Alassane Ouattara. Skutkiem tych napięć była tzw. II wojna domowa od lutego do kwietnia 2011, zakończona zwycięstwem zwolenników tego drugiego. Jego przeciwnicy zarzucali nuncjuszowi Madtcie, że ten składając życzenia nowemu szefowi państwa, wyraźnie opowiedział się po jego stronie. I za to mógł on zginąć w sprowokowanym wypadku drogowym.

Ślady dawnych podziałów w społeczeństwie są ciągle jeszcze żywe i przeciwnicy obecnego prezydenta mogą stać za ostatnimi pogróżkami pod adresem nuncjusza z Malty.

Abp Joseph Spiteri urodził się w mieście Sliema na Malcie 20 maja 1959. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1984. 15 lipca 1988 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w jej przedstawicielstwach w Panamie, Iraku, Meksyku, Portugalii, Grecji i Wenezueli, po czym wrócił do pracy w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stau. 21 lutego 2009 Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Sri Lance, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa (sakrę nominat przyjął 24 maja tegoż roku). 1 października 2013 Franciszek przeniósł go na podobne stanowisko w Wybrzeżu Kości Słoniowej a 7 marca br. do Libanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybrzeże Kości Słoniowej: nuncjusz, zagrożony zabójstwem, opuścił placówkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.