"Wychowanie jest największą wartością"

KAI / drr

Wychowanie jest największą wartością - przypomina biskup Henryk Tomasik z okazji trwającego Tygodnia Wychowania. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Ma podkreślić rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka.

Bp Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży przypomniał słowa Jana Pawła II, że wychowanie to dzielenie się człowieczeństwem. - To jedna z najtrudniejszych sztuk, która wymaga zaangażowania serca. To również szczególnie wyzwanie dla rodziców i wychowawców oraz duszpasterzy. Dlatego Tydzień Wychowania ma obudzić naszą wrażliwość na ten ważny wymiar życia publicznego. Powiedzmy szczerze, że ta wartość w zbyt małym stopniu istnieje na poziomie polityki, czy życia gospodarczego. Również w różny sposób patrzą na to zagadnienie media. Ponadto nie wszyscy rodzice w należyty sposób traktują tę wartość. To nasze wspólne zadanie - powiedział biskup radomski.

Biskup Henryk Tomasik przypomniał też inne słowa papieża-Polaka, że "podstawowym faktem kulturowym jest człowiek, człowiek duchowo dojrzały, zdolny wychowywać siebie i innych. Podstawowym wymiarem kultury jest kultura moralna, a podstawowym zadaniem wychowanie". - To uzasadnienie, aby było więcej ludzi dojrzałych, aby na wyższy poziom podniosła się kultura moralna. Tutaj potrzeba wiele wysiłku - zauważył ordynariusz radomski.

Tydzień Wychowania jest obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (przypada ono 18 września). Dlatego też dzisiaj relikwie świętego trafią do kościoła św. Stefana na radomskim Idalinie. - Chcielibyśmy przywrócić bliskość i znaczenie św. Stanisława Kostki młodym, bo młodzież bardzo potrzebuje takich patronów, bardzo odważnych i dzielnych, stawiających sobie wyzwania, a jednocześnie bardzo pobożnych, bardzo gorliwych, kochających Boga i Bożą - powiedział proboszcz parafii ks. Andrzej Jędrzejewski.

DEON.PL POLECA

Uroczyste wprowadzenie relikwii rozpocznie się Msza św. o godz. 18. Po Eucharystii koncert dadzą Młodzi z Winkiem. Natomiast młodzież pod kierunkiem ks. Marka Pruszkowskiego wystawi spektakl na podstawie dramatu Romana Brandstaettera "Powrót syna marnotrawnego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wychowanie jest największą wartością"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.