Wyruszyła pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę

Wyruszyła pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / psd

Blisko 600 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy straży granicznej i służb celnych wyruszyło wraz z XXII Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli pierwszy dzień pielgrzymki od porannej Mszy św., której w katedrze polowej przewodniczył bp Józef Guzdek.

Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski na Jasną Górę idzie także 44 żołnierzy z Niemiec, 32 z Litwy oraz po siedmiu ze Stanów Zjednoczonych i Łotwy. 14 sierpnia, na Przeprośnej Górce z żołnierzami spotkają się też żołnierze z Chorwacji oraz funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Pątnikom w mundurach towarzyszy ośmiu kapelanów ordynariatu polowego WP.

Ks. ppor. Przemysław Tur, kapelan garnizonu Łódź, 1. dywizjonu lotniczego i 1. batalionu kawalerii powietrznej w Leźnicy Wielkiej podkreśla, że pielgrzymka zazwyczaj kojarzy się przede wszystkim z wielkim wysiłkiem, ale tak naprawdę to postawa pokory uczy żołnierza, że podczas pielgrzymki można zobaczyć jak niewiele potrzeba człowiekowi do szczęścia.

- Każdy, nawet najmniejszy gest, życzliwość, codzienne sytuacje i ludzie, których spotykamy na drodze uczą, jak wiele jest miłości wokół nas - powiedział ks. Tur. Dodał, że pielgrzymka uczy pokory i braterstwa, taka zaś świadomość pomaga żołnierzom dostrzec sens służenia ludziom.

"Sam niosę w sercu osoby, których intencje chcę zanieść przed tron Matki Bożej. Są to ludzie, którzy tej modlitwy potrzebują i którzy o tę modlitwę prosili. Szczególne miejsce w moim sercu zajmują żołnierze pełniący misję w Afganistanie - powiedział ks. ppor. Tur w rozmowie z KAI. - Ksiądz ppłk Piotr Kowalczyk, który jest tam teraz z nimi i pełni posługę kapelana, prosił o modlitwę w ich intencji. Sam również zadeklarował, że żołnierze będą wspierać modlitwą pielgrzymów idących w ich intencjach na Jasną Górę - dodał kapelan garnizonu Łódź.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz (w 1997 r.) pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi została odwołana.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie (w pierwszym roku w sile 16 osób) i Słowacy (30 żołnierzy). Następnie także żołnierze Bundeswehry a od 2006 także Litwini i Ukraińcy. Od ubiegłego roku obecni są także Łotysze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyruszyła pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.