Wyśmiewali chrześcijaństwo na YouTube. Grozi im pięć lat więzienia

Wyśmiewali chrześcijaństwo na YouTube. Grozi im pięć lat więzienia
(fot. youtube.com)

Władze egipskie aresztowały czterech studentów za kpiny z chrześcijańskich rytuałów.

Mężczyźni (w wieku od 19 do 24 lat) mieli wyśmiewać się z koptyjskich modlitw na filmiku na YouTube opublikowanym na . Teraz zostali oskarżeni o "wyrażanie pogardy dla religii chrześcijańskiej".

Mimo usunięcia filmu i opublikowania przeprosin, zostali aresztowani przez prokuratora. Mężczyznom grozi obecnie pięć lat więzienia.

Koptowie stanowią ok. 10 procent 98-milionowego Egiptu.

O ile, jak czytamy w serwisie arabnews.com, oskarżenia ze względu na ataki na chrześcijaństwo są rzadkie, o tyle egipskie władze często surowo każą za obrazę islamu.

Z drugiej strony prezydent Egiptu Abdel-Fattah Al-Sisi zwrócił uwagę na ważność współistnienia muzułmanów i chrześcijan w Egipcie.

"Dzisiejsze uroczystości stanowią dowód, że nie pozwolimy nikomu stanąć pomiędzy nami" - mówił podczas uroczystego poświęcenia nowej katedry koptyjsko-prawosławnej 6 stycznia w nowej stolicy administracyjnej Egiptu nieopodal Kairu.

Podkreślił, że muzułmanie i chrześcijanie w Egipcie "stanowią jedność i jednością pozostaną". Słowa prezydenta, który wcześniej poświęcił nowy meczet dla 17 tysięcy wiernych, przytoczyła największa w Egipcie gazeta " Al-Ahram".

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl oraz inicjatywy Rethinking Refugees. Jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyśmiewali chrześcijaństwo na YouTube. Grozi im pięć lat więzienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.