Wyszedł 1000. numer krakowskiej edycji GN

Zobacz galerię
Wyszedł 1000. numer krakowskiej edycji GN
(fot. Jan Maira Szewek OFMConv)
o. Jan Maira Szewek OFMConv

Na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej przy Franciszkańskiej w Krakowie od dziś można oglądać najlepsze zdjęcia ostatnich lat krakowskiej edycji Gościa Niedzielnego.

Na wystawie, którą w południe otworzył kard. Stanisław Dziwisz, zdjęcia przypominające zarówno radosne, jak i dramatyczne wydarzenia, malownicze procesje i niezapomniane pielgrzymki.

"Pokazać całe bogactwo Kościoła krakowskiego na 25 planszach było niezwykle trudno, ale spróbowaliśmy i chyba nam się to udało. Chcieliśmy pokazać wielkie chwile - historyczne wydarzenia, pielgrzymi papieskie, ale też codzienność tego Kościoła, która jest nie mniej ważna, bo pokazuje, że Kościół nie jest instytucja skostniałą, ale jest żywy" - mówił na dziedzińcu Kurii szef krakowskiego oddziału tygodnika red. Piotr Legutko.

"Ta wystawa jest wielkim ukłonem dla fotoreporterów, którzy współtworzą sukces Gościa Niedzielnego: Romana Koszowskiego, Grzegorza Kozakiewicza, Marka Piekary, Henryka Przondziony, Adama Wojnara i Józefa Wolnego" - dodał.

DEON.PL POLECA

Metropolita krakowski kard. S. Dziwisz serdecznie podziękował za tę wystawę i powiedział, że "Kościół krakowski w obiektywie <<Gościa Niedzielnego>>" to wielka historia, to utrwalanie pamięci narodowej i archidiecezji. Ale przede wszystkim podziękował krakowskiej redakcji Gościa, że pokazuje bogatą rzeczywistość Kościoła lokalnego.

"Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Światowe Centrum Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Sanktuarium Jana Pawła II, Caritas, domy pomocy społecznej, przedszkola, szkoły, spotkania młodzieżowe w ramach nowej ewangelizacji itd., itd." - wymieniał kardynał.

"W Krakowie nie mamy własnego czasopisma, własnej gazety, własnego tygodnika, który by odzwierciedlał działalność Kościoła krakowskiego. Na szczęście ten brak uzupełnia Gość Niedzielny, Niedziela, Źródło. Ubolewamy, że Tygodnik Powszechny choć jest w Krakowie, a nawet w tym samym domu, to jednak absolutnie nie odzwierciedla Kościoła krakowskiego. Dziękuję zatem Gościowi, że on pokazuje bogatą działalność Kościoła krakowskiego" - zakończył pasterz archidiecezji.

Po obejrzeniu wystawy członkowie redakcji i czytelnicy Gościa Niedzielnego udali się na drugą stronę ulicy, do franciszkanów, do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Smętnej Dobrodziejki Krakowa, aby podziękować Bogu za 90 lat Gościa Niedzielnego i 1000 numer jego krakowskiej edycji.

W okolicznościowym kazaniu redaktor naczelny tygodnika z Katowic ks. Marek Gancarczyk, powiedział, nawiązując do Słowa Bożego, czytanego dziś w całym Kościele, że ich praca w gruncie rzeczy polega na tym samym, co robili kiedyś Apostoł Paweł, uczony Apollos i małżonkowie: Akwila i Pryscylla.

"Nasza praca w gruncie rzeczy polega na tym, abyśmy umacniali w wierze braci tak jak Paweł, byśmy z zapałem przemawiali jak Apollos, byśmy opowiadali o Chrystusie jak Akwila i Pryscylla i też jak Apollos dzielnie uchylali twierdzenia innych, tych, którzy są przeciwni Jezusowi" - przekonywał ks. Gancarczyk.

Redaktor naczelny, korzystając z okazji podziękował za pracę obecnym na mszy dziennikarzom z krakowskiego oddziału i wspomniał tych, którzy już umarli: red. Pawła Migasa i ks. red. Stanisława Tkocza. "Oby Pan ich pracę przyjął, pobłogosławił i pomnożył" - zakończył.

Ks. Marek Gancarczyk powierzył dalszy rozwój "Gościa" Panu Bogu.

"Jeśli jest taka wola, jeśli będzie to służyć dobru innych i naszemu dobru, to niech to dzieło się rozwija zgodnie z wolą Bożą i rośnie do prawdziwie wielkich rozmiarów" - życzył.

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że w Polsce "Gość Niedzielny" jest liderem sprzedaży wśród tygodników opinii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyszedł 1000. numer krakowskiej edycji GN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.