"Gość Niedzielny": Wojna świata z celibatem

"Gość Niedzielny": Wojna świata z celibatem
"Siła, z jaką współczesny świat zwalcza celibat, ukazuje, jak wielką jest on wartością" (fot. KAI/Jacek Zawadzki)

To nie Kościół katolicki ma problem z celibatem, lecz współczesny świat. Celibat bowiem podchodzi do ludzkiej płciowości z perspektywy duchowej, podczas gdy świat traktuje tę sferę jako popęd, który trzeba zaspokoić - pisze Bogumił Łoziński w Gościu Niedzielnym, odnosząc się do dziennikarskiego "newsa", o tym, że Stolica Apostolska pracuje nad tajnym projektem mającym doprowadzić do zniesienia w Kościele katolickim celibatu. Wypłynął on, jak czytamy, z lewicowego włoskiego dziennika „La Repubblica”, a w tekście nie było żadnych dowodów potwierdzających te sensacje.

Pomysł zniesienia celibatu nie tylko nie zahamuje spadku powołań, ale może wywołać wręcz odwrotny skutek - dowodzi Łoziński. – Pospieszna zmiana dyscypliny celibatu mogłaby doprowadzić do kolejnych rozłamów. To zbyt ważna sprawa, aby rozwiązywać ją pod naciskiem medialnym – uważa o. Augustyn. Choć przyznaje, że jest ona otwarta i Kościół nie zakazuje dyskutować nad słusznością celibatu, bo nie jest on dogmatem. – Celibat ma pokazać światu inny, nadprzyrodzony wymiar. Zezwolenie na księży żonatych i żyjących w celibacie to rozmycie tego wymiaru – uważa ks. Krzysztof Pawlina.

"Siła, z jaką współczesny świat zwalcza celibat, ukazuje, jak wielką jest on wartością dla zrozumienia duchowego wymiaru ludzkiej płciowości. Wymiaru, który dla lewicowo-liberalnych guru jest nie tylko niezrozumiały, ale wręcz wywołuje agresję" - czytamy w Gościu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Gość Niedzielny": Wojna świata z celibatem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.