XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. W tym roku pod hasłem "Życie i śmierć"

XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. W tym roku pod hasłem "Życie i śmierć"
(fot. radadialogu.diecezja.pl)

Pod hasłem "Życie i śmierć" w niedzielę 17 stycznia odbędzie się XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku, z uwagi na pandemię i obowiązujące ograniczenia, wszystkie wydarzenia będą się odbywać w internecie.

 

DEON.PL POLECAW informacji przekazanej PAP przez Biuro Prasowe KEP wyjaśniono, że temat tegorocznych obchodów oparty został na słowach z 30 rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa: "Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście" (Pwt 30,15) i nawiązuje do naznaczonych pandemią wydarzeń minionego roku.

"Konieczność wielomiesięcznej izolacji domowej, zamknięte świątynie, niemożność uczestnictwa we wspólnotowym życiu religijnym wraz z narastającym lękiem o własne życie i życie swoich bliskich, wszystko to stawia nas wobec pytania o sens tego doświadczenia, a zarazem stanowi swoisty sprawdzian naszej wiary" – napisał przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski w słowie na XXIV Dzień Judaizmu.

Program Krakowskiego 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

W Krakowie wydarzenie rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia, o godzinie 18:00. 

  1. WPROWADZENIE | bp Damian Muskus
  2. NABOŻEŃSTWO SŁOWA | rabinka Małgorzata Kordowicz i s. Katarzyna Kowalska NDS
  3. MODLITWA i ŚPIEW w języku polskim i hebrajskim
  4. PROWADZENIE | Jakub Drath

Organizatorzy bardzo proszą o przygotowanie Biblii oraz świecy, by nasz udział – choć on-line – dopełnić czynnym uczestnictwem. Bardziej zaangażowanym polecamy zaopatrzenie się w owoce granatu.

Tutaj możesz dołączyć w tym dniu do spotkania.

Meeting ID: 995 0105 6737
Passcode: Szalom

Pozostałe wydarzenia

W tym roku współorganizatorem obchodów jest diecezja warszawsko-praska. "Przed II wojną światową stołeczna Praga należała do najbardziej wielokulturowych dzielnic Warszawy, czego znakiem była obecność trzech blisko stojących siebie świątyń – kościoła rzymsko-katolickiego św. Floriana Męczennika, cerkwi prawosławnej św. Marii Magdaleny i synagogi" – czytamy w komunikacie.

Świadectwem obecności wyznawców judaizmu są pozostałe do dziś zabytki architektury. "Na początku lat 60. XX wieku, po zniszczeniach wojennych, została rozebrana synagoga przy ul. Kłopotowskiego. Przetrwała jednak towarzysząca jej mykwa oraz ogrodzenie terenu dawnej synagogi" – wskazano.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że przy ul. Jagiellońskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej synagogi, stoi budynek dawnego Domu Wychowawczego dla Warszawskiej Gminy Starozakonnej imienia Michała Bergsona (dziś Teatr Baj). Przy ul. Sierakowskiego stoi gmach dawnego Żydowskiego Domu Akademickiego. W sąsiedztwie cmentarza Bródnowskiego jest rozległy cmentarz Żydowski.

XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu poprzedzi 14 stycznia o godz. 12.00 konferencja prasowa z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, ordynariusza warszawsko-praskiego bpa Romualda Kamińskiego i przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bpa Rafała Markowskiego. Poprowadzi ją rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Konferencja będzie transmitowana na kanale YouTube telewizji Salve Net. Udział dziennikarzy foto i wideo będzie możliwy jedynie po wcześniejszej akredytacji (liczba akredytacji ograniczona ze względów sanitarno-epidemiologicznych). Wnioski należy przesyłać na adres biura prasowego KEP – biuroprasowe@episkopat.pl.

W niedzielę 17 stycznia uroczystości odbędą się o godz. 10.00 na cmentarzu żydowskim, gdzie zaplanowana jest modlitwa bez udziału wiernych. Po południu o godz. 16.00 zostanie odprawione nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego. Następnie o godz. 17.00 zaplanowano koncert pod tytułem "Dla moich braci i sióstr", będący parafrazą Ps. 122 w wykonaniu zespołu Symchy Kellera. Uroczystości będą miały charakter zamknięty.

Obchody zakończy 19 stycznia sympozjum, które będzie próbą spojrzenia na doświadczenie pandemii, a więc także na kwestie śmierci w świetle judaizmu, nauczania Kościoła katolickiego oraz medycyny. Głos zabiorą: Michael Schudrich, neurolog prof. dr hab. Andrzej Friedman oraz pracownicy naukowi UKSW ks. dr hab. Bartosz Adamczewski i dr hab. Barbara Strzałkowska. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane przez SalveNET – kanał internetowy w serwisie YouTube.

Źródło: PAP / materiały prasowe / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. W tym roku pod hasłem "Życie i śmierć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.