Z Chrystusem wszystko się uszlachetnia

Z Chrystusem wszystko się uszlachetnia
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Ludwig Muller, przewodniczy Mszy św. ph. "Dziękujemy za łaskę wiary", w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie (fot. PAP/Paweł Supernak)
8 lat temu
KAI / mh

Z Chrystusem wszystko się uszlachetnia - rodzina, miłość do ojczyzny, sztuka i nauka - mówił prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller 3 czerwca podczas Mszy św. w kościele Dzieciątka Jezus w Warszawie, gdzie świętowano obchody 90-lecia pobytu w Polsce zgromadzenia księży orionistów.

W homilii abp Gerhard Ludwig Müller podkreślił najważniejsze elementy charyzmatu zgromadzenia księży orionistów, przypominając także sylwetkę jego założyciela, ks. Alojzego Orione. Zwrócił uwagę, że kluczowy dla kształtowania się duchowości ks. Orione był rok 1890. Zaznaczył, że "nie można zrozumieć przytłaczającego doświadczenia świętości ks. Orione, tak jak i nie można zrozumieć świętości chrześcijańskiej", jeśli nie pojmie się aktu poddania Chrystusowi i doświadczenia własnego ubóstwa, doświadczenia marności nad marnościami, jakiego doświadczył młody kleryk w tym czasie. - To jest warunek zaparcia się siebie samego, wymagany od Jezusa przez wszystkich, którzy chcą Go naśladować - mówił kaznodzieja. "Alojzy Orione od tego niesamowitego i fundamentalnego roku uwolnił duszę od najtrudniejszej przeszkody: od własnego ja" - dodał abp Müller.

Powzięte przez młodego Orione postanowienie, by stawać się świętym poprzez oderwanie się od wszystkiego, co może oddalać od Chrystusa, stało się jego stałą, odnawianą postawą - kontynuował hierarcha.

"Ks. Orione, pełen pasji apostoł Chrystusa, był bardzo otwarty na innych, na zmieniające się cały czas społeczeństwo" - mówił dalej abp Müller. "Patrząc na iluzoryczne umacnianie się ideologii i zwyczajów negujących Boga, (...) powtarzał z rozbrajającą mocą proroctwo: jedynie Chrystus zbawi świat" - dodawał kaznodzieja.

Ta "marność nad marnościami spraw ludzkich, którą przeżywał na poziomie osobistym, była także jego diagnozą na poziomie społecznym" - mówił dalej o ks. Orione prefekt Kongregacji Nauki Wiary. I przytoczył też inne słowa ks. Orione: "Bez Chrystusa wszystko się umniejsza, wszystko zaciemnia, wszystko się kruszy: praca, cywilizacja, wolność, wielkość, chwała przeszłości - wszystko zostaje zniszczone, wszystko umiera".

A zatem, jaki program, jaka służba jest najpilniejsza? - pytał abp Müller. - Nad wszystkim i nad wszystkimi wznieśmy Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, nie ma innego zbawienia i innego życia - odpowiadał.

Ks. Orione doceniał dzieła człowieka, to wszystko co jest nauką, zdobyczami nowoczesnej techniki i kultury, a jednocześnie umiał dostrzec ich całkowitą niewystarczalność dla zbawienia samego człowieka. Bez Chrystusa wszystko jest zaciemnione i zimne. Z Chrystusem zaś wszystko się uszlachetnia - rodzina, miłość do ojczyzny, sztuka i nauka, postęp i organizacja społeczna - powiedział abp Müller.

Ks. Alojzy Orione wybrał dla swojego zgromadzenia motto św. Pawła: "Odnowić wszystko w Chrystusie". - Będzie powtarzał: to jest nasz program, to jest nowość życia chrześcijańskiego - dodał abp Gerhard L. Müller.

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Bożej Opatrzności (księża orioniści) rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 1923 r., po przybyciu z Włoch do Zduńskiej Woli ks. Aleksandra Chwiłowicza, który otrzymał dokumenty upoważniające do podjęcia misji nad Wisłą od założyciela zgromadzenia, ks. Alojzego Orione. Ks. Chwiłowicz założył Dom Misyjny, przy którym powstało kolegium prowadzące formację zakonną, a w 1925 r. studium filozoficzne. Do wybuchu wojny zgromadzenie księży orionistów powiększyło się o parafię, zakład wychowawczy i kolonię rolniczą (obecnie dom pomocy społecznej dla dorosłych). Zaczęły także powstawać także ośrodki wychowawcze, sierocińce i izby rzemieślnicze dla młodzieży pod Warszawą. Po wojnie, w 1949 r. została założona polska prowincja księży orionistów (Prowincja Św. Stanisława Kostki, przemianowana w 1968 r. na Matki Boskiej Częstochowskiej). Księża orioniści zajmują się przede wszystkim duszpasterstwem wśród głuchoniemych, alkoholików, osób bezdomnych. Pracują też z trudną młodzieżą, ludźmi niepełnosprawni i osobami w podeszłym wieku. Zgromadzenie prowadzi ok. 20 placówek w całej Polsce, należy do niego ponad 80 księży. Prowincjałem jest obecnie ks. Antoni Wita FDP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z Chrystusem wszystko się uszlachetnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.