Z przebaczenia rodzi się odnowa Kościoła

Z przebaczenia rodzi się odnowa Kościoła
obecnie kryzys duchowy ma swe korzenie w zaciemnieniu łaski przebaczenia (fot. lawernce_op / flickr.com)
Radio Watykańskie / slo

U podstaw kryzysu duchowego naszych czasów stoi niedocenianie łaski przebaczenia – stwierdził Papież, przyjmując kolejną grupę biskupów z Brazylii.

Przybyli oni w ramach wizyty ad limina z pierwszego regionu wschodniego episkopatu tego kraju. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że kiedy łaski Bożego przebaczenia nie uznaje się za rzeczywistą i skuteczną, usiłuje się wyzwolić człowieka od winy. Wywołuje się wrażenie, jakoby do mówienia o poczuciu winy w ogóle nie było podstaw.

- Jednak w swoim wnętrzu ludzie w ten sposób «wyzwoleni» wiedzą, że nie jest to prawdą, bo grzech istnieje, a oni sami są grzesznikami – mówił Papież. – I chociaż pewne kierunki psychologii niełatwo potrafią przyznać, że poczucie winy może też wynikać z rzeczywistej winy, w porządku duchowym jest ono konieczne do zbawienia duszy.

Jezus przyszedł zbawić nie tych, którzy już sami "wyzwolili się", uważając, że nie jest On im konieczny, ale tych, którzy czują, że są grzesznikami i potrzebują Go. Potrzebujemy przebaczenia, które stanowi rdzeń każdej prawdziwej reformy.

DEON.PL POLECA

Odnawiając osobę od wewnątrz, staje się też centrum odnowy wspólnoty. Jedynie wychodząc od głębokiej odnowy jednostki rodzi się Kościół – wspólnota, która jednoczy i podtrzymuje w życiu i przy śmierci. Towarzyszy on we wspinaczce, w realizacji oczyszczenia, które czyni nas zdolnymi, by naprawdę stanąć na wysokości człowieczeństwa i przebywania z Bogiem.

W miarę jak dokonuje się oczyszczenie, także wspinaczka, która na początku jest trudna, staje się coraz radośniejsza. Ta radość winna coraz bardziej promieniować z Kościoła, rozprzestrzeniając się po świecie, bo Kościół jest młodością świata”.

Papież podkreślił, że urzeczywistnia się to wówczas, gdy Kościół ukazuje sobą oblicze Chrystusa. Bardzo trudno jednak kogoś przekonać, że Kościół jest młodością świata, jeśli nie byłoby to widoczne w młodym pokoleniu chrześcijan.

- Dlatego rozmawiając osobno z każdym z was, pytam zazwyczaj o sytuację młodzieży w poszczególnych diecezjach – powiedział Ojciec Święty do brazylijskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina. Nawiązał do wezwania, jakie Jan Paweł II skierował do młodych w Roku Świętym 2000, by byli „stróżami poranka, zwiastującymi brzask nowego tysiąclecia”.

Benedykt XVI przypomniał, jak podczas tamtego pamiętnego, jubileuszowego Dnia Młodzieży długie szeregi młodych ustawiły się w kolejkach na rzymskim Circus Maximus, by przyjąć sakrament pokuty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z przebaczenia rodzi się odnowa Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.