"Za każdą z 40 mln ofiar kryje się ogromna tragedia". Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

"Za każdą z 40 mln ofiar kryje się ogromna tragedia". Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi
fot. Depositphotos
1 miesiąc temu
PAP / pk

Handel ludźmi jest najszybciej rozwijającą się działalnością przestępczą na świecie. To trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, po handlu bronią i handlu narkotykami.

Radosław Malinowski z HAART Kenya podkreśla, że "za każdą z 40 mln ofiar kryje się ogromna tragedia". - Te osoby kosztem własnego zdrowia i życia są zmuszane do zarabiania pieniędzy dla handlarzy - tłumaczy.

Ludzie w potrzebie

Wskazuje przykład młodych kobiet zmuszanych do pracy w fabryce, gdzie miały do czynienia z trującymi substancjami, bez dostępu do odzieży ochronnej. - Mieliśmy też przypadek dziewczynki, która została porwana do pracy w domu publicznym i zmuszana do świadczenia usług seksualnych praktycznie każdemu, kto za nią zapłacił. W desperacji musiała uciekać, skacząc z trzeciego piętra. Była to jedyna droga ucieczki - podkreśla Radosław Malinowski. Przypomina, że HAART Kenya pomaga takim osobom. Proponuje im terapię i wspiera w powrocie do normalnego życia.

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, którego wystąpienie zostało wyemitowane w trakcie konferencji, zwrócił uwagę, że "handel ludźmi to wielka zbrodnia czasów dzisiejszych". - Handluje się migrantami, wyzyskując ich, zabierając od nich ostatnie pieniądze za przejazd do lepszego świata - dodał.

Skala zjawiska jest ogromna

Niekontrolowana migracja jest wykorzystywana przez handlarzy ludźmi i organizacje przestępcze. W trakcie kryzysu migracyjnego sprzed kilku lat 90 proc. kobiet, które próbowały dostać się do Europy kanałem libijskim, zostało zgwałconych. Na Bliskim Wschodzie chrześcijanki i jazydki były sprzedawane jako niewolnice seksualne i brutalnie wykorzystywane przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

- Siostry zakonne wykupywały jazydki i chrześcijanki z niewoli od terrorystów islamskich. Najmłodsza dziewczynka wykupiona z niewoli miała 6 lat - mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Na współczesny handel ludźmi składają się trzy gałęzie: handel do niewolniczej pracy, niewolnictwo seksualne i handel na organy - dodaje ks. Paweł Antosiak z PKWP. - Szacuje się, że ok. 20 proc. światowych przeszczepów organów dokonuje się od osób, które zostały sprzedane czy uprowadzone - wskazuje.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dostrzegając to, w jaki sposób niekontrolowana migracja jest wykorzystywana przez organizacje przestępcze, przestrzega, by nie pozwolić na wytyczenie nowego szlaku migracyjnego reżimowi na Białorusi. - Bądźmy mądrzy i nie powodujmy jeszcze większego nieszczęścia tych ludzi - podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło. Dodaje, że w czasie wielkiej fali migracyjnej, w Egipcie "znaleziono cmentarzyska ze szczątkami młodych ludzi, których organy pobrano". - To często bezradni uchodźcy i migranci, którzy trafili w ręce mafii - podsumowuje dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Pomoc dla ofiar handlu ludźmi można przekazać poprzez SMS o treści "WOLNI" na nr 72405.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Za każdą z 40 mln ofiar kryje się ogromna tragedia". Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.