"Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was w kościele". Biskupi zaniepokojeni atakami na kościoły

"Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was w kościele". Biskupi zaniepokojeni atakami na kościoły
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Konferencja episkopatu Mali jest zaniepokojona niedawnymi atakami na katolickie kościoły i kaplice w środkowej części kraju, dokonane prawdopodobnie przez islamskich dżihadystów. 90 proc. mieszkańców tego afrykańskiego kraju wyznaje islam, zaś katolicy są tam niewielką mniejszością (2 proc. ludności).

Sekretarz episkopatu ks. Edmond Dembélé poinformował, że pod koniec września we wsi Dobara uzbrojeni mężczyźni wyłamali drzwi kościoła, usunęli krucyfiks, obrazy, figurę Matki Bożej i obrus z ołtarza, po czym spalili wszystko przed świątynią.

Również we wrześniu w miejscowości Bodwal chrześcijanie zostali wypędzeni ze swego miejsca kultu przez uzbrojonych napastników, którzy grozili im: "Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was modlących się w kościele".

W środkowej części Mali grasują islamistyczne ugrupowania zbrojne. Według organizacji pozarządowej Human Rights Watch, dokonują one samowolnych egzekucji cywilów i żołnierzy armii malijskiej, niszczą szkoły i zmuszają dzieci do wstępowania w swe szeregi.

Północna część Mali została w 2012 r. zajęta przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą. Zostali oni stamtąd wypędzeni w 2013 r. w wyniku międzynarodowej interwencji wojskowej podjętej z inicjatywy Francji. W 2015 r. podpisano porozumienie pokojowe, jednak niektóre obszary Mali, zwłaszcza w centrum kraju, nie są w pełni kontrolowane przez malijskie i międzynarodowe siły zbrojne. Dżihadyści, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was w kościele". Biskupi zaniepokojeni atakami na kościoły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.