Zainteresowanie duchowością św. Hildegardy

Zainteresowanie duchowością św. Hildegardy
(fot. Foter / Public domain)
KAI / kn

Nadspodziewanie dużo chętnych uczestniczyło w pierwszej w klasztorze na Karczówce konferencji pn. "Wprowadzenie do rekolekcji z postem św. Hildegardy", podczas której wyjaśniano, kim była średniowieczna mistyczka i lekarka - św. Hildegarda z Bingen, jaką medycynę uprawiała, łącząc duchowość z postem i w jaki sposób zasady jej profilaktyki stosuje się współcześnie.

Zaproszeni na konferencję goście: lek. med. Dorota Woszczyna, Jolanta Zajdel oraz ks. Jacek Wróbel SAC przedstawiali zarówno tzw. filary medycyny św. Hildegardy, jej teologiczne podstawy oraz profilaktyczne i lecznicze wartości tej propozycji. Słuchacze zadawali bardzo dużo pytań, robili notatki, wymieniali kontakty i uwagi.

Znaczna część konferencji była poświęcona degradacji środowiska i chemizacji żywności, znaczeniu ruchu i odpowiedniej diety. Szeroko zostały omówione trzy filary medycyny żywieniowej wg św. Hildegrady: orkisz, nazywany pokarmem gladiatorów, którego ziarno zachowało się w Niemczech od średniowiecza; koper włoski (nazwany "wewnętrznym dezodorantem") i wzmacniający szczególnie trzustkę - kasztan jadalny. Dr Dorota Woszczyna przedstawiła opis przypraw polecanych przez św. Hildegardę, zbóż i owoców. Za szczególnie wspaniały owoc "lekarka z Bingen" uważała np. pigwę, absolutnie nie polecając truskawek.

Jolanta Zajdel - wykładowca medycyny św. Hildegrady z kolei podkreślała, że wg św. Hildegardy z Bingen człowiek jest mikrokosmosem - odzwierciedleniem makrokosmosu, omówiła także teorię czterech żywiołów i czterech soków.

Według św. Hildegardy pozyskane z natury biosubstancje to największe dobrodziejstwo dla naszego organizmu. Mogą one być pomocne w walce ze współczesnymi chorobami cywilizacyjnymi: chorobami krążenia i serca, nowotworami, osteoporozą, schorzeniami układu ruchu, miażdżycą, zaburzeniami psychicznymi, stresem.

"Choć Hildegarda żyła tak dawno, to ciągle ma nam, współczesnym, coś ciekawego do powiedzenia, i to z zakresu wielu dziedzin: teologii mistycznej, antropologii, filozofii, kosmologii, medycyny, dietetyki, muzyki i przyrody. W swych poszukiwaniach była tajemnicza, a zarazem nowatorska" - zauważał ks. Jacek Wróbel, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół św. Hildegardy.

Sposób myślenia świętej przedstawiał jako niezwykle spójny. W centrum świata stawiała ona Pana Boga, a na człowieka patrzyła całościowo: zarówno na jego ciało, jak i duszę. Hildegarda umieszczała istotę ludzką w odniesieniu do Stwórcy i przyrody, w której przez wieki wzrastał i funkcjonował człowiek.

Podczas konferencji była także mowa o duchowych walorach postu jako o sposobie kontaktu z Bogiem. Św. Hildegarda uczyła, że kto podejmuje post, ten nie tylko wspomaga swoje ciało, lecz także otwiera duszę na spotkanie z Bogiem.

Konferencja była zarazem zapowiedzią rozpoczynających się wiosną w klasztorze na Karczówce rekolekcji z postem św. Hildegardy, które będą organizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół św. Hildegrady. Będzie wówczas także możliwość pogłębienia życia duchowego przez uczestnictwo w praktyce modlitwy Lectio Divina, modlitwy Jezusowej, a także w adoracji Najświętszego Sakramentu i codziennej Eucharystii z nauką rekolekcyjną.

Organizatorzy zapewniają, że wykłady z teologii i filozofii św. Hildegardy pomogą zrozumieć, jak podejmować wyzwania, które stawia przed nami współczesny świat. Wskazania nowej Doktor Kościoła, z której korzystają współczesne nauki społeczne, mimo, że mają ponad 800 lat pozostają ciągle aktualne i skuteczne na drodze życia Ewangelią.

Hildegarda z Bingen żyła w latach 1098-1179. To niemiecka mistyczka i wizjonerka, która w wieku 15 lat wstąpiła do zakonu benedyktynek. Była przeoryszą i założycielką kilku klasztorów, reformatorką życia duchowego i moralnego, uznającą Boskie Słowo za sens i cel stworzenia. Podczas swoich podróży po Niemczech występowała m.in. przeciw działaniom Fryderyka I Barbarossy. Uzdolniona muzycznie i literacko - zostawiła po sobie liczne dzieła. Za swoje zasługi dla Kościoła i ogromny wkład w rozwój myśli katolickiej Hildegarda została beatyfikowana. Mimo, iż rozpoczęty w 1227 r. proces kanonizacyjny na długo nie został zakończony, Hildegarda z Bingen była traktowana jako święta. Benedykt XVI 10 maja 2012 r. oficjalnie zaliczył ją w poczet świętych Kościoła katolickiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zainteresowanie duchowością św. Hildegardy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.