Zakończył się Kongres Spotkań Małżeńskich
Wczoraj zakończył się w Rzymie Międzynarodowy Kongres Zarządu Spotkań Małżeńskich. Stowarzyszenie to zostało założone w Polsce w 1978 r., a jego charyzmatem jest dar dialogu, który umacnia i odbudowuje sakramentalny związek małżeński.
Spotkania Małżeńskie prowadzą także przygotowanie do małżeństwa pod nazwą Wieczory dla Zakochanych. Kongres był poświęcony umocnieniu tego charyzmatu.
- W każdym kraju powinny być grupy małżeństw silne formacją. Będą jak światło, które oświeca ciemności, jak ogień, który rozgrzewa – powiedział do uczestników Kongresu Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny kard. Ennio Antonelli. W wystąpieniu podkreślił ważność przygotowania do sakramentu małżeństwa w małych grupach. - Przygotowanie do małżeństwa nie może opierać się tylko na konferencjach, ale powinno być prowadzone w małych grupach, w bezpośrednim kontakcie z narzeczonymi – powiedział hierarcha. Kardynał zauważył, że praca duszpasterska wśród narzeczonych i małżeństw powinna koncentrować się na przygotowaniu do dialogu.
Powinna to być formacja permanentna zaczynająca się przed ślubem i kontynuowana po zawarciu małżeństwa. Nawiązując do świadectw przedstawionych przez przedstawicieli Spotkań Małżeńskich Kardynał powiedział: Skoncentrowanie się na dialogu leży w centrum zainteresowanie Rady ds. Rodziny. Widzę, że Spotkania Małżeńskie i Rada ds. Rodziny mają podobne priorytety.
- Dialog jest wtedy, kiedy zauważamy dobro – powiedział uczestnikom Kongresu Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kardynał Stanisław Ryłko. – Dzisiaj spotykamy wielu proroków nieszczęść, którzy wieszczą zagrożenia, ale świat potrzebuje proroków nadziei, potrzebuje Dobrej Nowiny, że małżeństwo chrześcijańskie jest możliwe, że nie jest utopią, że przynosi radość. – Chcę wam podziękować za to, że zwróciliście się do naszych braci i sióstr na Wschodzie – powiedział kard. Ryłko - Właśnie ze względu na to, że łączy nas wspólna historia, wspólne doświadczenie ostatnich dziesięcioleci, kiedy trzeba było opierać się tej samej formie przemocy ideologicznej. To zwrócenie się do braci i sióstr na Wschodzie, żeby zanieść ten charyzmat, ewangelię małżeństwa i rodziny, jest bardzo cenne. Jest w tym „palec Boży”. To Pan Bóg tego chce, żeby ewangelia małżeństwa i rodziny była tam głoszona, wśród tych, którzy doznali cierpień i prześladowań.
W Kongresie wzięli udział założyciele i liderzy Spotkań Małżeńskich, Irena i Jerzy Grzybowscy oraz Liderzy Stowarzyszenia z Białorusi, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji i Ukrainy. Poza tymi krajami Spotkania Małżeńskie rozwijają się także w Kazachstanie, Mołdawii, w Irlandii, a ostatnio również w Niemczech. Tworzona jest prawosławna gałąź Spotkań Małżeńskich. W wielu krajach rekolekcje prowadzone przez Spotkania Małżeńskie przygotowują do zawarcia takiego związku po wielu latach wspólnego życia tylko w związku cywilnym. Rekolekcje prowadzone przez Spotkania Małżeńskie początkowo przeznaczone były przede wszystkim dla tzw. dobrych małżeństw. Okazało się jednak, że mogą być szczególnie owocne dla małżeństw przeżywających kryzysy.
Skomentuj artykuł