Zakończyła się Kapituła Redemptorystów

Zakończyła się Kapituła Redemptorystów
(fot. Redemptoryści)
6 lat temu
mm / ptsj

23 stycznia br. w ośrodku rekolekcyjnym redemptorystów w Rowach zakończyła się XVI Kapituła Prowincji Warszawskiej Redemptorystów - była to sesja sprawozdawczo - wyborcza. W Kapitule udział wzięli redemptoryści pracujący zarówno w Polsce, jak też w wielu miejscach całego świata (Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji).

Uczestnicy Kapituły (41 ojców, 2 braci i 2 kleryków) wysłuchali i dokonali oceny sprawozdań z działalności dotychczasowego Zarządu i poszczególnych Sekretariatów Prowincji, zwłaszcza na polu działalności rekolekcyjno-misyjnej, pracy duszpasterskiej, misji zagranicznych, mediów, jak również formacji i pracy naukowej.

W czasie kapituły następną kadencję na swym urzędzie rozpoczął przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. dr Janusz Sok CSsR, który został wybrany na kolejne 4 lata w powszechnym głosowaniu członków prowincji. Członkowie kapituły w czasie tej sesji wybrali radnych, którzy razem w prowincjałem tworzą zarząd prowincji: o. Dariusz Paszyński - radny zwyczajny i wikariusz prowincjała, o. Janusz Urban - radny zwyczajny, o. Paweł Drobot i o. Mieczysław Babraj - radni nadzwyczajni.

O. Janusz Sok jest także od 2013 r. przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Zgromadzenie Redemptorystów założył 9 listopada 1732 roku w Scala k. Neapolu św. Alfons Maria de Liguori (1696-1787). Powołaniem redemptorystów jest pójście za Chrystusem Odkupicielem i głoszenie Dobrej Nowiny o obfitym odkupieniu ludziom religijnie najbardziej opuszczonym, szczególnie ubogim, poprzez misje ludowe i rekolekcje parafialne, a także poprzez misje zagraniczne.

Obecnie redemptoryści prowadzą w Polsce 16 parafii i opiekują się kilkoma sanktuariami. Podejmują także apostolstwo pióra prowadząc wydawnictwo i kwartalnik teologiczno-duszpasterski "Homo Dei", rocznik naukowy "Studia redemptorystowskie" oraz drukarnię. Od 23 lat rozwijają w Polsce apostolat i oddziaływanie religijno-społeczne poprzez Radio Maryja, TV Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Prowincja Warszawska Redemptorystów jest najliczniejszą w Zgromadzeniu, w Polsce posiada dwadzieścia cztery domy, a redemptoryści polscy pracują w 20 krajach na różnych kontynentach, w tym od niedawna w Albanii.

Zgromadzenie Redemptorystów liczy obecnie około 5300 członków posługujących w 78 krajach na całym świecie. Polska prowincja, której władze znajdują się w Warszawie, liczy 391 współbraci. Oprócz tego poza granicami Polski pracuje 66 polskich redemptorystów, którzy należą do innych prowincji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyła się Kapituła Redemptorystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.