Zakończyło się zebranie plenarne Episkopatu

KAI / ad

Dialog z Kościołem prawosławnym, statut Rodziny Radia Maryja i sprawa mediów publicznych – to główne wątki zakończonego we wtorek w Warszawie dwudniowego zebrania plenarnego Episkopatu. W poniedziałkowy wieczór biskupi zgromadzili się w stołecznej katedrze na dziękczynnej liturgii za ubiegłoroczną kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Biskupi jednogłośnie opowiedzieli się za kontynuowaniem dialogu z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i opracowaniem wspólnego dokumentu o pojednaniu polsko-rosyjskim. Zaapelowali też do władz Rzeczpospolitej o zapewnienie mediom publicznym możliwości dalszego funkcjonowania w dotychczasowym zakresie.

W komunikacie z obrad biskupi nawiązali m.in. do zbliżającej się beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. „Jego wyniesienie na ołtarze przypomina nam o ciągłej potrzebie rozwijania wartości, za które oddał życie, a więc wierność Chrystusowi, miłość do Ojczyzny, przebaczenie, szacunek dla ludzkiej godności” – zaznaczają hierarchowie.

Dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym

DEON.PL POLECA

Biskupi omawiali zapoznali się też z relacją z lutowego spotkania w Warszawie przedstawicieli KEP i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Rozpoczęcie prac nad wspólnym dokumentem o pojednaniu polsko-rosyjskim abp Józef Michalik określił w rozmowie z dziennikarzami jako „zapalenie płomyka”. Przewodniczący KEP zaznaczył, że słowa jakie znajdą się w przygotowywanym dokumencie muszą być wyrazem wierności przekonaniom. Podkreślił jednocześnie, że „trzeba też mieć odwagę być prorokiem nowych czasów”. Zdaniem abp. Michalika, proces pojednania polsko-rosyjskiego nie będzie trudniejszy od powojennego zbliżania się Polaków i Niemców. Przewodniczący Episkopatu ujawnił KAI, że podczas obrad zarządził głosowanie nt. kontynuowania dialogu ze stroną rosyjską i wszyscy obecni na sali głosowali na „tak”.

Media publiczne

Biskupi wyrazili niepokój z powodu kryzysowej sytuacji w mediach publicznych – w Polskim Radiu oraz Telewizji Polskiej. Przypomnieli w komunikacie, że media publiczne stanowią ważny element dobra wspólnego, bowiem ich misją jest troska o dziedzictwo religijne, kulturowe, narodowe i patriotyczne. „Dlatego biskupi apelują do władz Rzeczypospolitej Polskiej, aby – będąc świadome, że istnienie mediów publicznych jest elementem polskiej racji stanu – znalazły rozwiązania, które zapewnią im możliwość dalszego funkcjonowania w dotychczasowym zakresie” – czytamy w komunikacie.

Ustawa o przemocy w rodzinie

Odnosząc się do społecznej dyskusji nt. przemocy w rodzinie biskupi opowiedzieli się za uwzględnieniem „głosów w obronie ładu moralnego” w nowej wersji ustawy. „Wyrażając wsparcie dla działań wykluczających przemoc w rodzinie, biskupi jednocześnie oceniają krytycznie instrumentalne traktowanie cierpienia bliźnich, jako formy podważania roli rodziny. Każda próba administracyjnego działania winna uwzględniać naturalną rolę wychowawczą rodziny” – czytamy w komunikacie. Krytycznie o treści nowelizacji wypowiedział się przewodniczący Episkopatu. „Nie można rozpoczynać legislacji od stwierdzenia, że największa ilość przypadków przemocy dzieje się w rodzinach. Trzeba dodać, w jakich? Jeśli są to rodziny patologiczne, jeśli są konkretne przypadki nadużycia ze strony ojca czy matki to trzeba reagować, natomiast nie można wychodzić z założenia, że rodzina jest czymś niewłaściwym dla wychowania dziecka” - zaznaczył hierarcha podczas spotkania z dziennikarzami.

Statut Rodziny Radia Maryja

Abp Michalik poinformował dziennikarzy o dyskusji biskupów nad projektem statutu Rodziny Radia Maryja, który - jak powiedział - został wniesiony pod obrady obecnego zebrania plenarnego w ostatniej chwili. Jak przyznał trudno obecnie stwierdzić, kiedy ostatecznie biskupi zatwierdzą dokument i czy Rodzina będzie miała w każdej diecezji swojego asystenta kościelnego. Dodał, że być może pracować będą nad nim m.in. członkowie Rady Prawnej Episkopatu Polski. - Rodzina Radia Maryja jest na drodze do uznania jako rzeczywistość eklezjalna - powiedział abp Michalik. W rozmowie z KAI zaznaczył, że „istota leży w przyjęciu do wiadomości, że Rodzina Radia Maryja jest rodziną Kościoła katolickiego w Polsce. Nie jest prywatną instytucją czy prywatnym duszpasterskim hobby, nawet dobrym, ale że jest czymś ważnym w życiu Kościoła, że wchodzi w krwiobieg Kościoła”.

Proces beatyfikacyjny Męczenników Wschodu

Jednym z tematów obrad był proces beatyfikacyjny Męczenników Wschodu – katolików, którzy w latach 1917-1989 zostali zamordowani z nienawiści do wiary przez komunistycznych prześladowców. Proces obejmie około stu nazwisk – poinformował KAI biskup drohiczyński Antoni Dydycz, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu Polski za przygotowania do rozpoczęcia diecezjalnego etapu procesu.

Gromadzeniem świadectw o kandydatach do procesu beatyfikacyjnego zajmuje się specjalnie w tym celu powołany Ośrodek Dokumentacji Kanonizacyjnej. Bp Dydycz zaznaczył, że celem procesu jest spełnienie prośby Jana Pawła II, aby nie zapomnieć o świadkach oraz ofiarach zbrodni komunistycznych w XX wieku. Pod koniec ub. roku wpłynęły już pierwsze zgłoszenia kandydatur. Bp Dydycz nie ujawnił jednak konkretnych nazwisk. „Jeżeli nawet okaże się, że w przypadku części badanych osób nie ma perspektyw na beatyfikację, to jest szansa na opracowanie ich życiorysów i świadectw, co też przecież ma swoją wymowę. Będzie to uczciwe wobec tych, którzy cierpieli” – wyjaśnił bp Dydycz.

Niedziela Biblijna

Biskupi zatwierdzili wprowadzenie tzw. Niedzieli Biblijnej, która będzie obchodzona zawsze w trzecią niedzielę wielkanocną. W tym roku przypada ona 18 kwietnia i będzie początkiem Tygodnia Biblijnego.

- Do tej pory diecezje organizowały Niedziele Biblijne w różnych terminach - przypomniał w rozmowie z KAI abp Marian Gołębiewski. Teraz dla wszystkich diecezji w kraju biskupi zatwierdzili jeden termin oraz materiały pomocne dla duszpasterzy i moderatorów biblijnych. Episkopat przygotował także specjalny list na Niedzielę Biblijną. W Tygodniu Biblijnym promowana będzie lektura Pisma Świętego.

Opieka zdrowotna

Członkowie Episkopatu wyrazili wdzięczność i szacunek dla osób „pracujących w trudnych warunkach służby zdrowia”. Podkreślili, że ochrona zdrowia nie jest jedynie systemem usług, lecz przede wszystkim podstawą solidarności społecznej i poczucia wspólnoty, zaś w rozwiązywaniu trudnych kwestii ekonomicznych trzeba zawsze uwzględniać zasady etyczne.

W rozmowie z KAI przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Stefan Regmunt z niepokojem zauważył różnicowanie kosztów usług medycznych w różnych częściach kraju. „W jednej części Polski za tę samą usługę płaci się mniej a gdzie indziej więcej. To dyskryminuje zarówno lekarzy jak i pacjentów. Tak jakby w jednym województwie był lepszy pacjent a w innym gorszy” – stwierdził.

Duszpasterstwo polonijne

Jedno z przyszłorocznych zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski zostanie poświęcone duszpasterstwu polonijnemu - poinformował KAI bp Wojciech Polak. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji zaproponował również stworzenie dyrektorium duszpasterskiego dla Polonii. Miałoby ono powstać także w przyszłym roku.

Jak wyjaśnił bp Polak, dyrektorium stanowić ma wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące duszpasterstwa emigracji. Dokument ma pomóc Kościołowi w Polsce w bardziej uporządkowanej trosce o emigrantów.

Personalia

Nowym przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP został legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk. Zastąpił on abp. Kazimierza Nycza, który stał na czele tego gremium przez dwie kadencje. Nowym przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Rada Ekumeniczną został biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który zastąpił na tym stanowisku bp. Tadeusza Pikusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyło się zebranie plenarne Episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.